Антракноз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Гарбузові
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Colletotrichum orbiculare Arx. (C.lagenarium Ellis et Hoisted) порядку Melanconiales.
Уражуються кавун, огірок, рідше гарбуз. Проявляється як у відкритому, так і закритому грунті на всіх надземних органах молодих й дорослих рослин, особливо плодах. На листках з'являються округло-кутасті, розпливчасті, жовтуваті або буруваті плями, які підсихають і стають крихкими, внаслідок чого на листкових пластинках утворюються отвори. На стеблах плями довгасті, жовто-бурі або бурі, вдавлені. У їх місцях стебла часто надламуються, що призводить до загибелі рослин. На плодах плями різної величини; спочатку вони дрібні, буруваті, згодом починають швидко збільшуватися, поглиблюються й перетворюються у виразки. На поверхні останніх з'являються рожеві спорокупки, тому ураження ще дістало назву «медянка». З часом численні плями темнішають й розміщуються концентричними колами.
Уражені молоді плоди деформуються.
Збудником хвороби є незавершений гриб Colletotrichum orbiculare Arx. (C.lagenarium Ellis et Hoisted) порядку Melanconiales. Він утворює тонку багатоклітинну грибницю, яка розміщується в тканинах рослини, переважно в субепідермальних.
У місцях уражень гриб закладає ложа конідіального спороношення, у яких між конідієносцями утворюються по 1-3 темно-оливкових, слабозагострених щетинки з 1-4 перетинками. Інколи щетинки відсутні. Конідієносці безбарвні, одноклітинні, 10-30 х 3-5 мкм, розміщуються щільним шаром.
Конідії безбарвні, у масі рожеві, одноклітинні, циліндричні або яйцеподібні, прямі чи викривлені, розміром 10-40 х 3,5-8,0 мкм.
За несприятливих умов грибниця, на якій формуються ложа спороношень, може перетворюватись у чорний склероцій.
В рослину гриб проникає через продихи та дрібні пошкодження.
Інкубаційний період антракнозу залежно від вологості і температури повітря триває 3-6 днів. Конідії гриба можуть проростати при температурі від 4 до 36°С (оптимум 24-25°С) і відносній вологості 60-100%.
Прямі сонячні промені стримують розвиток хвороби, чим пояснюється посилення розвитку антракнозу у затінених місцях.
Шкідливість хвороби полягає у зменшенні асиміляції листків і випаданні окремих рослин, зниженні врожаю та його якості. Інтенсивно антракноз розвивається на плодах кавуна, дині й огірка під час їх транспортування і зберігання.