Борошниста роса

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Смородина
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Sphaerotheca morsuvae Berket Curt
Це захворювання смородини в умовах України розповсюджено скрізь. Навесні на молодих верхівках листків і пагонах з'являється білий павутинистий наліт. З часом він буріє і на ньому виявляють чорні тіла — клейстотеції. Захворювання викликає обсипання недозрілих ягід, хоч на зрілих наліт не виявляють.
Захворювання викликає сумчастий гриб Sphaerotheca morsuvae Berket Curt родини Erysiphaceae. Він утворює конідіальне і сумчасте спороношення. Конідії одноклітинні, безбарвні, еліптичні, 24-26 х 12-18 мкм, розташовуються на коротких, безбарвних, нерозгалужених конідієносцях. За допомогою конідій гриб поширюється під час вегетації рослин й може утворювати до десяти поколінь конідіального спороношення.
З часом при ущільненні грибниці патоген утворює кулясті, коричневі клейстотеції, 80-100 мкм у діаметрі. При висиханні вони з простими, короткими, трохи покрученими, світло-коричневими додатками, які майже не відрізняються від грибниці. У клейстотеціях по одній яйце- чи лимоноподібній сумці, у кожній з яких по 8 сумкоспор, 20-25 х 12-15 мкм. Зимує патоген клейстотеціями на уражених пагонах і грибницею. Сумки із сумкоспорами дозрівають навесні, й від них відбувається первинне зараження рослин.
Збудник може розповсюджуватись на аґрус, і навпаки.
Борошниста роса — дуже шкідливе захворювання. За значного ураження недобір урожаю може досягати 50%, а приріст пагонів зменшується у 1,2-1,5 раза. Відносно стійкі до борошнистої роси сорти Полтава, Жовтнева, Голубка.
Проти хвороби, крім впровадження стійких сортів, важливе значення має застосування фунгіцидів.