Бура плямистість, або гельмінтоспоріоз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Кукурудза
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Drechslera turcica (Pass.) Subram et Jain. (Helminthosporium trucicum Pass.), Drechslera maydis (Nisicado) Subram (Helminthosporium maydis Nisicado Miyake), Drechslera carbonum Ulstup (Helminthosporium carbonum Ulstrup).
Хвороба в окремі роки проявляється на півдні України. Спочатку вона з'являється на молодих листках невеликими, білуватими, а потім буріючими плямами з темно-коричневою або червонуватою облямівкою. У центрі плями утворюється бурувато-оливковий наліт. Затим плями збільшуються, часто зливаються й охоплюють майже всю пластинку листка, внаслідок чого листки засихають і відмирають. Розвиток хвороби звичайно починається на нижніх листках і поступово охоплює верхні. Часто розмір плям досягає в довжину 25 см і більше. На підземних і надземних міжвузлях утворюються зеленуваті або темні плями з облямівкою. Вони бувають різного розміру і форми, іноді концентричні, нерідко у вигляді штрихуватих смуг, при цьому паренхіма серцевини у місцях плям майже не руйнується. На качанах хвороба може проявитися біля їх основ і у поглибленнях, між рядами зернівок у вигляді густого темно-коричневого нальоту.
Захворювання, як правило, розвивається за умов достатнього і надмірного зволоження та підвищених температур. Сильніше уражуються пізні посіви кукурудзи.
Збудником хвороби є незавершений гриб Drechslera turcica (Pass.) Subram et Jain. (Helminthosporium trucicum Pass.) порядку Hyphomycetales. Він утворює грибницю, що розташовується спочатку поміж клітин в паренхімній тканині, а потім — у судинній системі листя, в зв'язку з чим ураження має характер листкового трахеомікозу. На поверхні листя у місцях плям гриб утворює конідіальне спороношення у вигляді дернинок. Конідієносці оливково-бурі, прямі або трохи зігнуті, мають 2-4 перетинки довжиною до 150 мкм. Конідії видовжені, веретеноподібні, на кінцях загострені, оливкові, 50-114 х 11-33 мкм, звичайно з 5-8 перетинками і потовщеною оболонкою.
Конідії проростають у краплинній волозі при температурі від 7 до 38°С (оптимум 23-30°С). Зараження рослин відбувається за допомогою росткової трубки конідії через продихи, зрідка безпосередньо через епідерміс. Для розвитку грибниці в тканинах листка потрібна така ж температура, що й для проростання конідій.
Інкубаційний період хвороби залежить від віку рослини і стану листкової поверхні. На молодих рослинах він триває 3-7, а на дорослих — 7-11 діб. Спороношення проходить найбільш інтенсивно при 100%-й вологості повітря, а при відсутності роси і зниженні вологості повітря нижче 80% конідії не утворюються. За час вегетації рослин гриб може дати 2-3 покоління конідій, які дуже стійкі до низьких і високих температур. Звичайно, на поверхні грунту і на глибині до 10 см патоген на рештках рослин зберігається у вигляді грибниці, яка навесні утворює нове конідіальне спороношення, що розноситься вітром на нові посіви кукурудзи. У грунті на глибині 20 см гриб звичайно гине — відбувається дегенерація грибниці і конідій під дією ґрунтових мікроорганізмів.
Патоген може поширюватись з насінням конідіями. Резерватором патогена може бути бур'ян — півняче просо.
Захворювання може бути причиною недобору 30% і більше урожаю зерна і зеленої маси.
Крім зазначеного патогена, буру плямистість кукурудзи викликають гриби Drechslera maydis (Nisicado) Subram (Helminthosporium maydis Nisicado Miyake), Drechslera carbonum Ulstup (Helminthosporium carbonum Ulstrup). У цих випадках хворобу називають південним гельмінтоспоріозом. При ураженні D.maydis плями на листі довгі, прямокутні або еліптичні, рудувато-коричневі, з червонувато-коричневим краєм. Конідії гриба помітно зігнуті, веретеноподібні, золотисто-коричневі, з 5-11 перетинками, розміром 70-160 х 15-20 мкм. Патоген може утворювати і сумчасту стадію, тоді його називають Cochliobolus heterostrophus Drechs., але вона зустрічається рідко і немає практичного значення. Найбільшу небезпечність має агресивна раса Т, яка сильно уражує гібриди з техаським типом цитоплазматичної чоловічої стерцяності і є карантинним об'єктом для нашої країни.
Ураження грибом D.carbonum подібне вищеописаним, але його конідії мають найбільшу ширину посередині, прямі або зігнуті, 25-100 х 7-8 мкм, з 1-12 поперечними перетинками. Він може мати сумчасту стадію Cochliobolus carbonum Nels. Це факультативний паразит з відносно широкою філогенетичною спеціалізацією.
Крім кукурудзи, D.maydis і D.carbonum можуть уражувати сорго, суданську траву та інші злаки. D.maydis розповсюджений у Південній Європі, США, Канаді, Південній Америці, Австралії, Китаї, Японії та Філіппінах, a D.carbonum — у США.