Бурий бактеріоз, або ореольний опік

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Овес
Тип збудника: 
Бактерія
Збудник: 
Pseudomonas syringae pv.coronafaciens Young et al.
Частіше зустрічається в Поліссі України. На листках, а інколи на колоскових лусочках з'являються спочатку світло-водянисті плями. Пізніше вони стають сірими або червонувато-бурими, овальними, з облямівкою, яка спочатку світла, а пізніше темніє. Іноді плями концентричні, великі, зливаються. Листки зморщуються, засихають по краях. Колір і форма плям залежить від сорту вівса. При сильному розвитку хвороби плівка зерна руйнується, а зародок залишається недорозвиненим. Насіння може загнивати і при надавлюванні з нього виділяється жовто-біла в'язка маса.
Хворобу викликають бактерії Pseudomonas syringae pv.coronafaciens Young et al. Вони паличкоподібні, поодинокі або зібрані у короткі ланцюжки, грамнегативні, мають один або декілька полярних джгутиків. Розвиваються при температурі від 0 до ЗГС (оптимум 24-25°С), а гинуть при 47-48°С. У рослину проникають через продихи і механічні пошкодження. Під час вегетації рослин бактерії розповсюджуються вітром і крапельками
Шкідливість хвороби — зменшення асиміляційної поверхні рослин, що викликає недобір урожаю. Іноді знижується і схожість насіння. Сортів з високою стійкістю до хвороби поки що немає.