Фомоз, або суха гниль

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Овочеві капустяні
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Phoma lingam Desm
Захворювання інтенсивно розвивається у вологі роки, особливо в низинах і заплавах річок. Уражуються головчаста, цвітна і брюссельська капуста, бруква, турнепс, кольрабі, редис, ріпа, гірчиця та інші капустяні.
Молоді рослини, хворі на фомоз, відстають у рості, на прикореневій частині 'їхнього стебла, головному і бічних коренях з'являються жовтувато-сірі, трохи заглиблені плями. Згодом вони темнішають і на їхній поверхні формуються дрібні чорні пікніди. Уражені тканини стебла і коренів руйнуються, трухлявіють, тому рослини швидко гинуть.
На листках, стеблах, стручках і качанах дорослих рослин з'являються круглі або довгасті, світло-бурі плями з темною облямівкою. У них утворюються численні чорні пікніди. Уражені стебла ламаються.
Збудником захворювання є незавершений гриб Phoma lingam Desm. порядку SphaeropsidaJes. Його грибниця поширюється у міжклітинниках, а на поверхні уражених тканин рослини утворюються опуклі пікніди, в яких формуються довгасто-циліндричні або майже яйцеподібні, інколи трохи зігнуті, безбарвні пікноспори розміром 4-6 х 1,5-2,0 мкм. У рослину гриб проникає крізь тканини, уражені комахами (личинкою капустяної мухи і хрестоцвітними клопами).
При температурі 21-23°С інкубаційний період хвороби триває 5-8 днів, а при її зниженні подовжується. За вегетацію рослини гриб може дати 5-8 поколінь. Особливо інтенсивно фомоз розвивається на насінниках.
Уражені рослини відстають у рості, в'януть і засихають ще до утворення стручків. У загиблих рослин ясно виражена суха гниль коренів і головок капусти — внутрішні тканини їх мають буре забарвлення, а в серцевині утворюються порожнини, заповнені білою грибницею. Нерідко спостерігається почорніння судин, яке іноді сягає верхівки молодих квітконосних пагонів.
При ураженні стручків гриб проникає в насіння, розвиваючи свою грибницю у поверхневих шарах оболонки. У насінні грибниця залишається життєздатною протягом кількох років.
Гриб добре зберігається в грунті на уражених рештках рослин у формі пікнід протягом трьох років.
Фомоз розвивається і при зберіганні капусти, особливо за умов високої вологості і підвищеної температури. Виразки на головках значно збільшуються, а качани трухлявіють.
Отже, джерелом інфекції фомозу можуть бути уражені рештки рослин у грунті, заражене насіння й уражені качани насіннєвої капусти.
Шкідливість фомозу полягає в тому, що випадають окремі рослини, відмирають листки, зменшується врожай насіння і погіршується його якість. Стійких до хвороби сортів немає.