Кутаста плямистість огірка

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Гарбузові
Тип збудника: 
Бактерія
Збудник: 
Pseudomonas syringae pv. lachrymans Young
Виявляють при вирощуванні культури у відкритому і закритому грунті. По краях і середині сім'ядоль утворюються округлі, темно-зелені, маслянисті плями, які швидко коричневіють і засихають. Внаслідок ураження сім'ядоль сходи випадають.
На листках хвороба проявляється у вигляді кутастих темно-зелених або коричнюватих плям, що розміщуються між жилками, тому хворобу і називають кутастою плямистістю. У вологу погоду й під час випадання роси плями набувають маслянистого вигляду, а з нижнього боку виявляють жовтувату слизувату рідину. Плями підсихають, уражена тканина стає крихкою і випадає, внаслідок чого листки стають дірчастими. На їх черешках та стеблах утворюються коричнюваті довгасті плями, які обумовлюють обпадання листків або припинення росту рослин.
На плодах утворюються неглибокі, округлі, темно-зелені виразки, у яких за вологої погоди добре помітні краплини каламутної рідини. У молодих плодів уражена тканина не розростається, й вони набувають потворної форми. При високій вологості, особливо за умов теплиць, хвороба викликає розм'якшення і загнивання плодів.
Захворювання викликають бактерії Pseudomonas syringae pv. lachrymans Young, які вважають вузькоспеціалізованим видом, що уражує огірки. На дині хворобу викликає спеціалізована форма — pv. melonis Gorl.
При ураженні плодів бактерії можуть проникати всередину оболонки насіння, чим пояснюється прояв хвороби на сходах.
Під час вегетації рослин збудник хвороби із шматочками ураженої тканини листків поширюється вітром, комахами і краплинками дощу. Хвороба посилюється у теплу дощову погоду та при випаданні великих рос. Бактерії проникають у рослини через продихи і дрібні пошкодження шкірки.
Оптимальна температура розвитку бактерій — 25-27°С, але вони можуть розвиватись і при температурі від 1 до 35°С. За оптимальних умов розвитку бактерій інкубаційний період хвороби триває 4-5 днів.
Шкідливість кутастої плямистості дуже велика. Внаслідок ураження надземної маси рослини недорозвиваються, погіршується асиміляційна діяльність листків, а отже, знижується інтенсивність утворення плодів. Уражені плоди втрачають товарні якості.