Септоріоз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Жито
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Septoria falcispora Demidova, Septoria secalis Prill, Septoria secalina Sacc., Septoria graminum Desm., Septoria nodorum Berk.
Виявляють в Поліссі і Лісостепу України. Уражуються листя та інші надземні органи з утворенням плямистості. Збудниками хвороби є незавершені гриби роду Septoria Fr. порядку Sphaeropsidales. Характер плямистості залежить від збудника.
S.falcispora Demidova викликає невиразні, жовті або сірі плями на листках і їх піхвах. У цього гриба пікніди оливково-бурі, приплюснуто-кулясті, 50-100 мкм у діаметрі, з маленьким округлим продихом. Конідії безбарвні або жовті, з 5-7 перетинками, прямі або серпоподібно зігнуті, 30-45 х 3-4 мкм.
S.secalis Prill, поміж жилками листя викликає поздовжньо-овальні, дрібні, буруваті плями без облямівки. Пізніше вони збільшуються, центр стає сірувато-білуватим і на них виступають пікніди до 90 мкм у діаметрі. Пікноспори безбарвні або гіалінові, частіше чотириклітинні, 25 -50 х 20-3,5 мкм.
S.secalina Sacc. викликає на листі подовжені або овальні, буруваті, дрібні плями без облямівки. У місцях плям, переважно на нижньому боці листка, під епідермісом поблизу продиху утворює ряди пікнід діаметром 50-80 мкм. Пікноспори нитчасті, бацилоподібні, гіалінові або безбарвні, 10-14 х 0,5 мкм.
S.graminum Desm. викликає на листках спочатку світлі, пізніше буро-сірі, видовжені плями з вузькою бурою облямівкою, на яких утворюються численні пікніди діаметром 150 мкм з продихами шириною близько 25 мкм. Пікноспори ниткоподібні, прямі чи зігнуті 50-75 х 10-15 мкм.
S.nodorum Berk, викликає ураження жита ще восени. На колеоптиле з'являються коричневі штрихоподібні плями. Навесні на листках і їх піхвах утворюються невеликі коричневі плями, які, поступово збільшуючись, світлішають. На них восени і навесні формуються чорні пікніди 80-140 мкм у діаметрі. Пікноспори вузькоциліндричні, прямі або трохи зігнуті, у більшості мають 2-3 перетинки, безбарвні, 15-25 х 2-3 мкм.
Септоріоз озимого жита особливо сильно розвивається у роки з підвищеною кількістю опадів і температурі 20-25°С. Інкубаційний період триває 6-12 діб.
Джерелом інфекції є залишки уражених рослин й уражене насіння. При сильному ураженні недобір урожаю досягає 10-15%.