Суха плямистість

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Картопля
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Altemaria solani (Ell.et Mart.) Sor
Захворювання дуже поширене, особливо в південних районах України. Уражуються листки, стебла, інколи бульби картоплі. На листках і стеблах ураження починає проявлятися перед бутонізацією, тобто на 15-20 діб до цвітіння. Характерною ознакою є утворення темно-бурих, округлих або кутастих плям, на яких помітні концентричні кола і незначний чорний наліт. Іноді концентричності не спостерігається. На бульбах утворюються округлі чорні плями, на яких може з'явитися чорний наліт.
Збудником захворювання є незавершений гриб Altemaria solani (Ell.et Mart.) Sor. порядку Hyphomycetales, родини Dematiaceae. У місцях ураження патоген утворює крупні, булавоподібні, димчасто-сірі, з довгим придатком спори. Вони мають 4-10 поперечних і 1-3 поздовжніх або скісних перетинки. Розмір спор з придатком — 100-200 х 12-20 мкм, без придатків —50-80 х 11-12 мкм.
Поширюється гриб під час вегетації конідіями за допомогою вітру і крапель дошу. Проростаючи, спори утворюють росток, який проникає у тканини рослин через продихи. Він виділяє токсин, який є причиною пожовтіння і відмирання тканин. Грибниця розміщується між клггинами.
Хвороба інтенсивно розвивається у жарку погоду, при рясних дощах і росах. Інкубаційний період залежить від екологічних умов і може тривати від 3 до 8 діб. Спори утворюються при температурі 15-34,5°С. Оптимальна температура — 26°С При нестачі калію захворювання може посилюватися.
Ураження бульб спостерігається, коли їх збирають недозрілими і у дощову погоду. Збудник зберігається на уражених рештках, які є джерелом інфекції в наступному році. Гриб уражує також блекоту, беладонну, томат і баклажан.
Шкідливість хвороби проявляється в ураженні надземної маси — зменшується асимілююча поверхня, що позначається на утворенні бульб, їх розмірі і крохмалистості.
Підвищену стійкість мають сорти Світанок київський, Зарево, Іскра та ін.
Збудник дуже чутливий до фунгіцидів, що містять мідь та її замінники.