Церкоспороз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Виноград
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Cercospora vitis Sacc, Ragnhidiana roesleri Vassil. (Cercospora, R.roesleri Sacc).
Церкоспороз, або зелена плісень — досить поширене захворювання виноградників, особливо старих, занедбаних.
Розрізняють два типи церкоспорозу — весняний, який розвивається в травні і першій половині літа, та осінній, з другої половини літа й до осені. Обидва типи проявляються переважно на листі, а за інтенсивного розвитку — на пагонах, плодоніжках і ягодах.
При весняному церкоспорозі на нижньому боці листків утворюється рівномірний зеленувато-оливковий наліт, а при осінньому, на нижньому боці — бурувато-оливкові, округлі зернинки спороношення, на верхньому — бурувато-жовті плями із світло-малиновою облямівкою. Обидва типи викликають відмирання й обпадання листків.
У роки посиленого розвитку захворювання можна виявити зелений наліт на пагонах, плодоніжках і ягодах. Уражені плодоніжки засихають, ягоди обпадають. Спостерігається також їх затвердіння та забарвлення у синій колір.
Збудником весняного церкоспорозу є гриб Cercospora vitis Sacc, а осіннього — Ragnhidiana roesleri Vassil. (Cercospora, R.roesleri Sacc). Вони належать до незавершених порядку Нуphomycetales. Грибниця розміщується у міжклітинниках паренхіми листків та пагонів. На ній утворюється конідіальне спороношення.
У C.vitis конідієносці бурувато-оливкові, розміром 50-200 мкм, а конідії — оливкові, веретено- чи булавоподібні, з 3-11 перетинками 30-90 х 6-8 мкм.
У R.roesleri конідієносці світло-оливкові або оливково-бурі, 45-60 х 5 мкм, а конідії оливкові, циліндричні, з 3-11 перетинками, 30-90 х 6-8 мкм. Первинним джерелом інфекції є переважно конідії, які зимують на опалому листі.
Шкідливість церкоспорозу полягає в тому, що внаслідок обпадання листя рослини ослаблюються, гірше переносять низькі зимові температури. В окремі роки за інтенсивного розвитку хвороби гине більша частина врожаю.
Проти хвороби важлива висока агротехніка вирощування винограду. Не рекомендується великі поливи і використання опалого листя для вкривання виноградників. Восени листя слід збирати й знищувати, а міжряддя глибоко орати на зяб. Хімічні заходи, що здійснюють проти оідіуму, ефективні і проти церкоспорозу.