Звичайна гниль

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Жито
Пшениця
Ячмінь
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Drechslera sorokiniana Subram. (Helminthosporium sativum.P.,K.et B. Bipolaris sorokiniana Shoem.)
В Україні найбільш поширена у Донецькій, Луганській, Харківській і Запорізькій областях. Загнивання кореневої системи відмічається як на молодих, так і на дорослих рослинах. Іноді на сходах утворюється один корінь замість трьох, а паростки викривлюються і відмирають. Стебла, особливо у прикореневій частині, буріють і загнивають, внаслідок чого уражені тканини розм'якшуються, й рослини гинуть. Уражені стебла вкриваються темно-сірим нальотом. На листі дорослих рослин спочатку з'являються темні, а пізніше — темно-бурі чи світло-бурі, трохи видовжені плями з темною облямівкою, які з часом вкриваються оливково-бурим або чорно-сірим нальотом. Таке ураження листя називають темно-бурою плямистістю. Нерідко спостерігають побуріння колоскових лусочок, зерно утворюється щупле, а зародковий кінець його чорніє або стає коричневим.
Збудник хвороби — незавершений гриб Drechslera sorokiniana Subram. (Helminthosporium sativum.P.,K.et B. Bipolaris sorokiniana Shoem.). Він пристосований до паразитизму за умов теплої і сухої погоди, у місцях з підвищеною сонячною радіацією та на грунтах, наближених до нейтральних. Його грибниця розповсюджується у міжклітинниках тканин рослин. При цьому на поверхні уражених органів, особливо при наявності вологи, утворюється темно-буре спороношення. Конідієносці багатоклітинні, темні, колінчасті, довжиною до 130 мкм і товщиною 6-7 мкм. Конідії темно-оливкові, еліптичні, видовжено-яйцеподібні, іноді зігнуті, розміром 60-130 х 17-30 мкм, з 2-13 поперечними перетинками. При наявності краплинної вологи вони проростають кінцевими клітинами. У період вегетації рослин гриб розповсюджується конідіями. Розвиток його перебігає при температурі 6-37°С, а максимальне зараження рослин відбувається при температурі 15°С і відносній вологості повітря 95-98%.
Зимує патоген у вигляді грибниці і конідій на рештках рослин, падалиці зерен у грунті, витримуючи морози до -39°С. Тому останні часто стають джерелом інфекції. Проте за таких умов гриб зберігається у грунті близько року.
На уражених рештках рослин, що перезимували, гриб може утворювати псевдотеції з сумками і сумкоспорами. У цій стадії він має назву Cochliobolus sativus Drechsl. Хвороба викликає порушення фізіолого-біохімічних функцій рослин — зниження утворення хлорофілу, зміну складу амінокислот, отримання росту, послаблення мінерального живлення. Це призводить до зниження зернової продуктивності рослин і погіршення якості зерна. Недобір урожаю зерна озимої пшениці від звичайної гнилі може сягати 7-10, ярої — 8-11%. У посушливі роки цей процент ще більший.
Внесення під пшеницю органічних добрив, особливо при достатній вологості грунту, посилює розвиток антагоністичних грибів і бактерій, які викликають дегенерацію й лізис грибниці та конідій патогена. Зменшення інфекційного початку в грунті спостерігається також у тих випадках, коли попередниками пшениці були пар і культури, що не уражуються патогеном (озимий і ярий ріпак, гірчиця, бобові, кукурудза та ін.). Більше уражуються сорти твердої пшениці, менше — озимої Донецька 5, ярої — Луганська 7 та ін.