Форми азотних добрив

У системі удобрення азотом важливим є вибір форми азоту. Азот у складі добрив може бути в різних формах:
Аміачна (NH4).
Добре зв'язується з ґрунтом, вільно засвоюється рослиною, в т. ч. за низьких температур. Аміачна форма сприяє росту кореневої системи, кущінню, кращому засвоєнню фосфору, сірки, бору та ін. Рекомендується вносити під озиму пшеницю рано навесні, під цукровий буряк під культивацію і підживлення. Добре засвоюється на лужних ґрунтах. Бажано заробляти в ґрунт.
Найкраща форма азоту для передпосівного внесення. Міститься у селітрі, аміачній воді, сульфаті амонію, амофосі, нітрофосці.
 
Нітратна (NO3).
Не затримується ґрунтом і легко вимивається у глибші шари, краще працює при вищих температурах. Є дані, що 3 мм опадів вимивають нітрати на 1 см вглиб, тобто якщо за місяць випало 60 мм дощу, нітрати перемістяться на 20 см глибше. Добре засвоюється на кислих ґрунтах. Ця форма азоту позитивно впливає на засвоєння калію, магнію і кальцію. Немає потреби загортати в ґрунт. Найкраща форма азоту для підживлень. її належить застосовувати у тих фазах вегетації, коли відбувається інтенсивний ріст рослин. Міститься переважно у різних видах селітри.
 
Нітратно-аміачна (NO3 ,NH4).
Найбільш універсальна форма азотних добрив для передпосівного внесення та підживлення.
 
Амідна (NH2).
У ґрунті повинна розкластися спочатку до аміачної форми, а пізніше до нітратної. Засвоюється рослинами повільніше, ніж нітратна і аміачна. Це повільнодіюча форма азоту. Чим вища температура, тим швидше працює амідна форма азоту. Позитивно впливає на зменшення акумуляції нітратів у рослині. Обов'язково загортати в грунт.
Кращим азотним добривом для основного внесення є сечовина, в якій азот перебуває в амідній формі і не вимивається в глиб ґрунту. Проте за низьких температур азот із сечовини є важче доступним для рослин.