Фіалка триколірна (Viola tricolor L.)

Російська назва: 
Фиалка трецветная (Viola tricolor L.)
Клас: 
Дводольні
Родина: 
Фіалкові (Violaceae)
Спосіб живлення: 
Непаразити
Тривалість життя: 
Малорічні
Зимуючі
Поширення: 
Лісостеп
Полісся
Степ
Морфологічна будова
Стебло пряме, розгалужене, висотою 10-45 см. Листки чергові, городчасто-зубчасті, дрібноопушені, нижні - яйцевидні, черешкові; середні й верхні - широколанцетні, сидячі, з перистороздільними прилистками. Корінь стрижневий. Суцвіття-квітки неправильні, 20-35 мм в діаметрі, поодинокі. Віночок 5-пелюстковий, значно більший від чашечки: дві верхні його пелюстки темно-фіолетові або сині з світло-жовтим відтінком, бічні й нижні-такого ж кольору або майже жовто-білі.
Розвиток
Плодоносить-достигає насіння в серпні - жовтні, Сходить весною наступного року.
Насіння
Плід - багатонасінна коробочка Форма-яйцевидна одногнізда . Форма насіння- насіння оберненояйцевидне, Колір насіння-світло-коричневе чи світло-жовте Розмір насіння- довжиною 1,25-1,75, шириною і товщиною 0,75--1 мм. Маса 1000 насінин 0,4-0,5 г.
Сходи
Сходить весною наступного року.
Біологічні особливості
Життєздатність у грунті 6 років. У рік достигання насіння не проростає, перебуваючи в стані спокою 6-8 місяців. Глибина проростання- сходи з"являються з глибини не більше 4-5 см у квітні - вересні, літньо-осінні перезимовують і наступного року закінчують цикл розвитку.
Екологічні умови
Температура проростання -мінімальна температура проростання +2.,.+3, оптимальна +18...+24°. Епікотиль у сходів з широкояйцевидними темно-зеленими листками. Гіпокотиль зверху фіолетово-зелений, до низу червонуватий.
Поширення
Росте повсюдно на полях, парах, перелогах, городах. Трапляється рідше, ніж фіалка польова