Дубова чубатка

Російська назва: 
Дубовая хохлатка
Латинська назва: 
Peridea anceps
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує дуб.
Метелик з розмахом крил 45 – 60 мм, передні крила сірого й червоножовтого кольору з трьома нечіткими зубчастими лініями і кількома буруватими плямами перед зовнішнім краєм. Яйце розміром 1,5 × 0,9 мм, молочнобіле, матове, півкулястої форми з плескатою основою. Гусениця до 60 мм завдовжки, гола, з темнозеленою смугою на спині, облямована білою лінією; по боках червоні з жовтими краями косі смужки, голова зелена з чотирма жовтими рисочками. Лялечка завдовжки 30 – 40 мм, темнобура, блискуча, у м’якому довгастому коконі, кремастер у вигляді невеликої шишечки.
Зимує лялечка в коконі в лісовій підстилці. Виліт метеликів починається наприкінці квітня — на початку травня, при досягненні середньодобової температури 17 °С. Літають увечері та вночі. Невдовзі після вильоту відкладають яйця від кількох штук до кількох десятків в один шар на тонкі гілки (до 1 см) та на стовбури. Плодючість самки — до 300 яєць. Ембріональний розвиток триває 10 – 14 діб. Гусениці відроджуються наприкінці травня — у першій декаді червня. Спочатку вони скелетують листя, у другому віці об’їдають з країв, пізніше — грубо об’їдають листя, не зачіпаючи великі жилки. Гусениці розвиваються 36 – 42 доби, проходячи за цей час 5 віків. Заляльковуються на початку липня під кронами в лісовій підстилці на глибині до 5 см, де й залишаються до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація. Частина лялечок шкідника впадає у діапаузу до 2 – 3 років.
Осередки масового розмноження найчастіше виникають у молодих і середньовікових насадженнях переважно паросткового походження. Осередки мають локальний характер.
На гусеницях і лялечках паразитують їздці: іхневмоніди — Campoplex talcator F., Sispasis alboguttatus Grav., браконід — Apanteles tibialis Curt.; мухитахіни — Bactromyia aurulenta Mg., Phryxe vulgaris Fall., Echinomyia lurida F., Thelaria nigripes Fabr., Bigenichaeta setipennis Fall. та ін.
Гусениць винищують великий і малий красотіли, мурашки з ряду Formica, комахоїдні птахи.
У вологі роки в осередках шкідника виникають епізоотії грибних хвороб, що призводить до масової загибелі гусениць і загасання спалаху дубової чубатки.
Заходи захисту. Приваблення в насадження комахоїдних птахів. У разі чисельності, що перевищує 1 – 3 гусениці на 1 м гілок, або пошкодження більш як 10 % листя — обробка осередків шкідника біопрепаратами або інсектицидами.