Конопляна блішка

Російська назва: 
Блошка конопляная
Латинська назва: 
Psylliodes attenuata
Тип шкідника: 
 
Трапляється повсюдно, особливо шкідлива в зоні промислового вирощування конопель: у Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Львівській, Вінницькій областях України. Пошкоджує коноплі, хміль.
Жук розміром 1,8 – 2,6 мм, зеленуватобронзовий, вусики 10членикові, гомілки, лапки й верхівки надкрил руді, лобові лінії виразні. Яйце овальне, розміром 0,4 мм, ясножовте, з дрібнокомірчастою поверхнею. Личинка — 3 – 3,5 мм, жовтуватобіла, тонка, довгаста, голова чітко відокремлена, поверхня тіла вкрита склеритами, що мають щетинки; голова, перший грудний і останній черевний сегменти коричневожовті.
Зимують статевонезрілі імаго на коноплянищах чи в місцях з деревною й чагарниковою рослинністю в ґрунті, на глибині 10 – 15 см. Витримують зниження температури до – 25° С. З місць зимівлі виходять у квітні. Додатково живляться листям кропиви, хмелю, потім масово мігрують на сходи конопель. Після додаткового живлення, що триває 12 – 15 діб, імаго спарюються і розпочинають відкладання яєць у ґрунт на глибину 8 – 10 см. Плодючість — до 300 яєць. Відроджені через 6 – 20 діб личинки живляться на коренях упродовж 21 – 40 діб. Заляльковуються в ґрунті на глибині від 1 до 8 – 10 см. Лялечка розвивається від 6 – 7 до 15 діб. Імаго до відходу на зимівлю (вересень) живляться на верхівкових листках і виїдають недорозвинене насіння. Після збирання конопель продовжують живитися шкірочкою стебел, що підсихає, і стерні.
Шкоди завдають імаго й личинки. Імаго вигризають у сім’ядольних, а пізніше у справжніх листках дрібні наскрізні отвори, надгризають стебла сходів біля поверхні ґрунту. Личинки обгризають корені.
Заходи захисту. Збирання й спалювання післязбиральних залишків. Знищення сходів падалиці конопель та бур’янів. При чисельності 15 імаго на 10 рослин — обробка сходів коноплі інсектицидами.