Льняний трипс

Російська назва: 
Льняной трипс
Латинська назва: 
Thrips linarius
Тип шкідника: 
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує льон.
Доросла комаха завдовжки до 1 мм; тіло вузьке, чорносіре або буре, з двома парами дещо затемнених крил, облямованих довгою торочкою; вусики 7сегментні, темні, лише другий і третій членики вусиків світлі; черевце у самки закінчується яйцекладом. Яйце бобоподібне, розміром 0,25 – 0,3 мм. Личинка 0,8 – 1 мм, жовта з частково затемненими грудьми і черевцем.
Зимують дорослі комахи в ґрунті на глибині 20 – 40 см. Вихід настає навесні при прогріванні ґрунту до 14 °С. Після додаткового живлення на квітуючих бур’янах вони спарюються і перелітають на посіви льону. Яйця відкладають глибоко в тканину, переважно у верхівковій частині рослини, у період цвітіння — із внутрішнього боку чашолистків, бутонів і зав’язей. Масове відкладання яєць відбувається в останніх числах червня — першій декаді липня. Плодючість становить до 80 яєць. Відроджені через 5 діб личинки розвиваються впродовж 23 – 25 діб, потім заглиблюються в ґрунт, де перетворюються на пронімф і окрилених імаго, що залишаються в ґрунті до весни. За рік розвивається одна генерація. Дорослі й личинки висмоктують сік з верхівкових тканин, що призводить до відмирання точки росту і ненормального розгалуження. Пошкоджені рослини відстають у рості, в них скручується й обпадає листя. Знижуються врожай і якість волокна та насіння.
Заходи захисту. Глибока зяблева оранка. Оптимально ранні строки сівби. Обприскування інсектицидами під час масового заселення посівів трипсами (10 % рослин на початку бутонізації або 40–50 імаго та личинок на рослину).