Листовійка приморозкова

Російська назва: 
Листовертка заморозковая
Латинська назва: 
Exapate congelatella
 
У значній чисельності трапляється в Поліссі (Львівська, Волинська, Житомирська, Київська, Чернігівська області). Пошкоджує яблуню, грушу, горобину, глід, терен, смородину, малину, дуб,
березу, тополю, в’яз, вербу, жимолость, крушину, бирючину, бузок, акацію жовту.
У метеликів виражений статевий диморфізм. Метелик самка з розмахом крил 8 – 11 мм, передні крила ланцетоподібні, загострені, сріблястосірі з малюнком із темнобурих плям уздовж переднього краю; задні крила недорозвинені. Самець з розмахом крил 21 – 25 мм, передні крила коричневосірі, задні — коричнюватосірі. Яйце розміром 0,5 × 0,4 мм, приплюснуте, спочатку жовте, потім оранжеве. Гусениця завдовжки 15 – 17 мм, світлозелена, з двома світлими смугами на спині; голова жовтозелена, з невеликою темнобурою плямою з кожного боку. Лялечка — 10 – 12 мм, темнокоричнева.
Зимують яйця, відкладені поодинці або невеликими групами на корі тонких гілок. Гусениці відроджуються у фазу зеленого конуса у яблуні. Спочатку гусениці вгризаються в бруньки, роблячи в них ходи, у подальшому живляться молодим листям, обплетеним павутиною, на кінцях пагонів. Розвиток гусениць триває в середньому 30 діб. Гусениці, які завершили живлення, наприкінці червня — на початку липня переходять під кору або в її тріщини, а також на ґрунт, де плетуть легкі павутинні кокони і в них заляльковуються. У стадії лялечки діапаузують до осені. Виліт метеликів починається в останню декаду вересня і триває до середини листопада. Відкладені в цей час яйця залишаються до весни. За рік розвивається одна генерація.