Малинний жук

Російська назва: 
Малинный жук
Латинська назва: 
Byturus tomentosus
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує малину, іноді відмічається на ожині, костяниці та плодових деревах.
Жук завдовжки 3,5 – 4 мм, видовженоовальний, сіруваточорний, вкритий іржавожовтими або сірими волосками, голова маленька, вусики 11членикові з тричлениковою булавою; ноги жовті. Яйце розміром до 1 мм, біле або жовтувате. Личинка завдовжки
6,3 – 6,8 мм, червоподібна, з трьома парами грудних ніг; світлокоричнева з жовтизною; на спині кожного сегмента розміщені хітинізовані коричневі пластинки; на останньому дев’ятому сегменті два гачкоподібно зігнутих догори шипики; голова темна. Лялечка завдовжки 3,5 – 4 мм, біла.
Зимують жуки й личинки в ґрунті під кущами кормових чагарників на глибині до 20 см. На поверхню виходять наприкінці квітня — на початку травня, коли температура поверхневого шару ґрунту досягає 12 – 13 °С. Упродовж 12 – 15 діб додатково живляться нектаром та пиляками квіток плодових і ягідних рослин, потім перелітають на малину. На листках малини вигризають вузькі довгасті отвори між жилками. З появою бутонів і квіток живляться ними, вигризаючи нектарники та інші частини квітки. Сильно пошкоджені бутони обпадають, частково пошкоджені дають виродливі ягоди.
Яйця відкладають по одному переважно в квітки, рідше — на молоді зав’язі. Плодючість — 30 – 40 яєць. Через 8 – 10 діб відроджуються личинки, які деякий час знаходяться на поверхні, потім вгризаються усередину і живляться м’ясистим квітколожем та прилеглою до нього частиною кістянок. На розвиток личинки потрібно 40 – 45 діб, через що вони часто трапляються у зібраному врожаї. Пошкоджені ягоди дрібні, тьмяні, швидко в’януть і загнивають. Завершивши розвиток, личинки зариваються в ґрунт на глибину 5 – 20 см, де в земляних колисках заляльковуються. Лялечки через 14 – 15 діб перетворюються на жуків і залишаються в ґрунті до весни.
Частина личинок, які завершили розвиток пізніше, переходять у діапаузу і заляльковується лише в серпні наступного року. Таким чином, генерація в основному однорічна і частково дворічна.
Заходи захисту. Осіння оранка міжрядь і перекопування ґрунту навколо кущів. При чисельності, що перевищує 2 – 3 жуки на один кущ малини, у період бутонізації необхідна обробка інсектицидами.