Паросткова муха

Російська назва: 
Муха ростковая
Латинська назва: 
Delia platura
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує сходи гарбузових, бобових, буряків, соняшнику, кукурудзи, капусти, цибулі та багатьох інших культур.
Муха розміром 3 – 6 мм, жовтуватосіра; середньоспинка з коричневим нальотом і трьома темнокоричневими смугами; черевце сіре з вузькою поздовжньою чорною смугою; голова сіра зі світлооранжевою оксамитовою лобною смугою. Яйце розміром до 1 мм, біле, довгасте, один його кінець закручений, другий звужений. Личинка 6 – 7 мм завдовжки, бруднобіла, м’ясиста; передній кінець звужений, видно два чорних вигнутих ротових гачки. Колисочка розміром 4 – 5 мм, жовтобура, видовженоовальна, з чотирма великими зубчиками на задньому кінці.
Зимують лялечки у несправжніх коконах у ґрунті, на глибині 7 – 10 см. Мухи вилітають у другій половині квітня. Додатково живляться. Яйця відкладають під вологі грудочки ґрунту. В сухому ґрунті відкладені яйця висихають і гинуть. Ембріональний розвиток триває 3 – 9 діб. Відроджені личинки в пошуках насіння активно пересуваються в ґрунті, живлячись рослинними рештками. Знайшовши насіння, яке проростає, личинки проникають у місці виходу паростка і виїдають борозенки та ямки в сім’ядолях. Пошкоджене насіння загниває і гине. У сходах гарбузових личинка пробуравлює під сім’ядольне коліно і проникає в середину стеблинки, спричинюючи загибель рослини. Розвивається три генерації за рік. Літ мух першого покоління відбувається наприкінці квітня — у травні, другого — у червні, третього — наприкінці липня. Личинки розвиваються впродовж 30 – 40 діб. Заляльковуються у несправжньому коконі в ґрунті. Особливо значної шкоди завдають личинки першої генерації. Личинки двох наступних генерацій пошкоджують корені вже більш зміцнілих рослин. Чисельність паросткової мухи в усіх стадіях її розвитку знищують хижаки — жуки із роду алеохара — Aleochara bipustulata L., ктирі, жужелиці, горіхотворки.
Шкідника заражають їздці з родин евкоїлід — Trybliographa diaphana Hart., T. octotoma Thoms., браконід — Opius rufipes Wesm., Alysia manducator Rz., A. tryncator Nees., Phaenocarpa ruficeps Nees., Aphaereta minuta Nees. та ін. У пупаріях мухи паразитують нематоди родин Cephalobidae і Rhabditidae. Лялечки уражуються грибами роду Fusarium, мікроспоридіями Toxoglugea, імаго — грибом Entomophtora muscae.
Заходи захисту. Зяблева оранка. Двотриразова обробка ґрунту впродовж сезону. Проведення сівби в оптимально ранні строки. У разі небезпечної чисельності (5 – 8 мух на 10 помахів сачком) — передпосівне внесення в ґрунт гранульованих інсектицидів.