Пильщик (трач) хлібний чорний

Російська назва: 
Чёрный хлебный пилильщик
Латинська назва: 
Trachelus tabidus
 
 Поширений у Криму та на півдні України. Розмірами і формою тіла нагадує пильщика звичайного, від якого відрізняється дещо стрункішим тілом і відсутністю на черевці поперечних жовтих кілець. На чорному тілі тулуба виділяються характерні поздовжні рудуватожовті смуги («лампаси») по боках черевця. Ноги чорні. Крила дещо затемнені, буруваточорні.
Яйця молочнобілі, видовженоовальні, завдовжки близько 0,9 мм. Зимують дорослі личинки — еонімфи в коконах усередині «пеньків» стерні, найчастіше після пшениці. Виліт пильщиків настає на 10 – 18 діб пізніше, ніж звичайного пильщика, збігається з початком фази формування зерна озимої та виколошування ярої пшениці. Характер і місце відкладання яєць, живлення, розвиток личинок такі самі, як і у звичайного пильщика. Більша частина личинок до початку фази повної стиглості зерна встигає досягти прикореневої частини стебел і утворити «пеньок» з верхнім обрізом, як правило, на 1 – 3 см нижче від поверхні ґрунту. Це захищає личинок від перегрівання та інших несприятливих факторів після збирання врожаю. Частина личинок не встигає спуститися всередині стебла до підніжжя і може формувати кокон для зимівлі безпосередньо над першим, другим, іноді навіть третім знизу вузлом стебла. Чорний пильщик більш теплолюбний порівняно зі звичайним. Збільшення його кількості спостерігається в роки з дуже ранньою теплою весною і сухим теплим літом.
Чисельність стеблових хлібних пильщиків знижують: з Ichneumonidae — Theroscopus hemipterus F. (C. Pygmeus), Collyria coxator Vill.; з Braconidae — Bracon terebella Wesm.
Заходи захисту  такі самі, що й проти звичайного хлібного пильщика.