Смугастий бульбочковий довгоносик

Російська назва: 
Полосатый клубеньковый долгоносик
Латинська назва: 
Sitona lineatus
 
 Поширений повсюдно. Завдає шкоди однорічним та багаторічним культурам: гороху, квасолі, виці, чині, люпину, багаторічним бобовим травам.
Жук розміром 3 – 5 мм; загальний колір землистосірий; передньоспинка коричнева, широка посередині; на крилах білі й темні смужки; головотрубка товста, коротка; яйце розміром 0,2 – 0,3 мм, округле, гладеньке, спочатку жовтуватобіле, а через 2 – 3 доби стає чорнуватим. Личинка до 5 мм, дещо зігнута, білувата зі світлокоричневою головою; лялечка 4,5 – 6 мм, блідожовта.
Зимують жуки у верхньому шарі ґрунту та під рештками рослин на полях з багаторічними бобовими травами. На початку квітня за температури 3 – 5 °С виходять з місць зимівлі. За температури 7 – 8 °С починають живитися багаторічними бобовими, а з появою сходів однорічних бобових переселяються на них, продовжуючи живлення, і починають відкладання яєць. Яйця відкладають на ґрунт і нижні листки, з яких вони падають на землю. Максимальна плодючість — 2800 яєць. Ембріональний розвиток їх триває 7 – 8 діб. Після відродження личинки опускаються до коріння і пошкоджують бульбочки. Період розвитку личинок триває від 29 до 40 діб. За цей період одна личинка знищує від 3 до 8 бульбочок. Закінчивши живлення, личинки заляльковуються в ґрунті в земляних колисочках на глибині від 5 до 30 см. Розвиток лялечок триває 8 – 13 діб. У степовій зоні жуки з’являються наприкінці третьої декади червня. Вихід жуків триває більше двох місяців. У липні — серпні жуки активно живляться, потім мігрують на зимівлю. За рік розвивається одне покоління. Шкоди завдають жуки й личинки. Жуки вигризають по краях листків частинки овальної форми. Такий тип пошкодження має назву «фігурне об’їдання». Особливо шкідливі пошкодження сім’ядольних листків і точки росту. Пошкодження, що їх завдають жуки й личинки, призводять до зниження врожаю, погіршення якості насіння та зниження кількості азоту в ґрунті й рослинах.
Заходи захисту. Рання сівба гороху. Просторова ізоляція від багаторічних бобових трав (до 1000 – 1500 м). Оранка поля відразу після збирання гороху. Обробка посівів інсектицидами у фазу появи сходів при чисельності жуків 10 – 15 екз/м2 або один жук на 3 – 5 рослин.