Трипс шавлієвий

Російська назва: 
Трипс шалфейный
Латинська назва: 
Taeniothrips fedorovi
 
Поширений на півдні України. Пошкоджує шавлію мускатну.
Самка розміром 1,0 – 1,1 мм, сірочорного кольору, самець менший від самки, жовтий з оранжевими грудьми.
Яйце 0,25 – 0,1 мм, бобоподібної форми, зеленуватожовтого кольору, хоріон гладенький.
Личинка другої стадії завдовжки 0,9 – 1,0 мм, світложовтого кольору, покрив тіла м’який, зморшкуватий.
Зимує в стадіях личинки та імаго в розетці листків шавлії на полях, що переходять на другий рік вегетації. Інтенсивний розвиток розпочинається у квітні за температури повітря 6 – 14 °С. Життєвий цикл комахи включає стадії яйця, дві личинкові, дві німфальні та імаго. Самки відкладають яйця в тканину визріваючих чашечок квіток та приквітків. У місцях відкладання яєць видніється горбок. Строки розвитку личинок першої стадії — 2 – 3 доби, другої — 4 – 5 діб. При цьому впродовж 3 – 5 діб вони знаходяться в ґрунті, де перетворюються на пронімфу й німфу. Взагалі розвиток шавлієвого трипса завершується впродовж 16 – 20 діб. Тривалість життя — до 30 діб.
Статевий індекс: самок — 0,2, самців — 0,8, партеногенез у цього виду комах відсутній. При заселенні трипси віддають перевагу репродуктивним органам рослин, пошкоджують чашечки квіток, спричинюючи їх усихання, знищують ефіроолійні залози, що призводить до зниження виходу ефірної олії. Заселяють також листя, в основному те, що завершило ріст, і зі слабким опушенням, зумовлюють його передчасне старіння, листя втрачає асиміляційну продуктивність, стає буруватосірим.
Шавлієвий трипс упродовж року розвивається в 5 – 6 поколіннях; у двох поколіннях — на шавлії другого року вегетації, в трьох — чотирьох — на шавлії першого року життя.
Заходи захисту. Дотримання дворічного строку вирощування шавлії мускатної. Виконання комплексу агротехнічних заходів з догляду за плантаціями. Просторова ізоляція посівів різних років вегетації. Слідом за збиранням урожаю суцвіть — лущення стерні з наступною оранкою із загортанням у ґрунт усіх рослинних решток.