Яблунева мільмалятко

Російська назва: 
Яблонная моль-малютка
Латинська назва: 
Nepticula malella
 
Трапляється в Лісостепу і Степу України. Більш численна у південних областях і Криму. Монофаг. Пошкоджує яблуню.
Метелик з розмахом крил 4 – 5 мм; передні крила темнобурі, майже чорні, з поперечною сріблястобілою смугою посередині, з темносірою бахромою; задні крила вузькі, темносірі, з довгою бахромою; груди, черевце, голова і вусики темносірі. Яйце розміром 0,2 мм; напівсферичне, напівпрозоре. Щойно відроджена гусениця прозора з блідозеленим відтінком, доросла — 4 – 5 мм завдовжки, жовта, блискуча, з коричневою головою. Лялечка — 2 – 2,5 мм, спочатку зеленуватокремова, згодом темнобура. Кокон спочатку лимонножовтий, пізніше коричневий.
Зимують лялечки в коконах у поверхневому шарі ґрунту та під рослинними рештками. Літ метеликів починається через 5 – 7 діб після настання стійкої середньодобової температури повітря 10 °С і збігається з фенофазою оголення суцвіть у зимових сортів яблуні. Виліт розтягнутий і триває 40 – 50 діб. Метелики не живляться. З появою перших листків, за температури 16 – 17 °С самки розпочинають відкладання яєць. Яйця приклеюють з нижнього боку листків, передусім нижнього ярусу крони. Плодючість — 50 – 60 яєць. Тривалість життя метеликівсамців становить 4 – 7 діб, метеликівсамок — 8 – 12 діб.
Для розвитку яйця навесні потрібно 10 – 14, улітку — 5 – 8 діб. Відроджені гусениці прогризають хоріон у місці його прикріплення і проникають усередину листка, де живляться палісадною тканиною, не порушуючи епідерміс. Утворюють міну звивистої форми розміром від 2 до 5 см. Починаючи приблизно з половини довжини міна різко розширюється.
Гусениці розвиваються навесні 16 – 20, улітку — 13 – 16 діб. Двічі линяють. Завершивши живлення, виходять із мін, падають на землю і заглиблюються в ґрунт або під рослинні рештки. Виготовивши кокон, гусениці впродовж чотирьох діб перебувають у стані пронімфи, після чого заляльковуються. Через 12 – 23 доби, перед виходом метелика, лялечки висуваються з кокона більш ніж наполовину. Розвиваються в трьох поколіннях, у Криму — в чотирьох. Розвиток першого покоління завершується за 40 – 50, наступних — за 36 – 39 діб. Гусениці останньої генерації, що не встигли завершити розвиток до настання холодів, гинуть. При великій щільності шкідника урожай яблуні знижується до 60 %.
Кісточкові породи пошкоджують: сливова мільмалятко — NepticulaprunetorumStt. і тернова мільмалятко — N. plagicolellaStt., які розвиваються у 2 – 3 поколіннях.