Ясеневий білокрапковий пильщик, або макрофія ясенева

Російська назва: 
Пилильщик ясеневый белоточечный
Латинська назва: 
Macrophya punctumalbum
 
Трапляється в Лісостепу і Степу. Пошкоджує ясен, рідше бирючину і глід.
Імаго завдовжки 7 – 9 мм, голова чорна, матова, позаду облямована білим; груди чорні, лише передньоспинка з білою облямівкою ззаду, черевце сплюснуте, у самки — з білими плямами по боках третьогосьомого сегментів і білим восьмим сегментом, у самця — все чорне; крила прозорі, дещо димчасті. Яйце світлозелене. Личинка завдовжки 16 – 17 мм, циліндрична, жовтуватозелена; черевних ніг вісім пар (на 2 – 8му і 10му сегментах); дихальця з бурою облямівкою. Кокон до 8 мм завдовжки, темнобурий, вкритий частинками ґрунту.
Зимують еонімфи в коконах у лісовій підстилці або в землі. Заляльковуються наприкінці квітня — у травні. Літ починається в середині травня. Імаго додатково живляться на квітках зонтичних рослин. Активні у безвітряну сонячну погоду. У зв’язку з тим, що самці трапляються рідко, розмноження відбувається в основному партеногенетично. Самка відкладає по 1 – 3 яйця під шкірочку верхнього боку листка біля вторинних жилок або між ними, пропилюючи це місце яйцекладом. Плодючість — 120 – 150 яєць. Ембріональний розвиток триває 8 – 10 діб. Відроджені личинки перших віків знаходяться на нижньому боці листків і вигризають круглі отвори між жилками. Личинки старших віків переходять на верхній бік листя і з’їдають тканину між бічними жилками. У спокійному стані личинки тримаються у випрямленому стані, потривожені — скручуються в колечко або падають на землю. Розвиток личинки триває в середньому 25 діб, після чого вони переходять під лісову підстилку або в землю, де утворюють щільний, водонепроникний кокон і впадають у діапаузу до весни наступного року.
На півдні у липні — серпні можливий розвиток другої генерації пильщика.
Масові розмноження відмічаються періодично.
Заселення насаджень відбувається осередково. Це пов’язано зі слабкою льотною здатністю самок пильщика. Особливо сильно пошкоджуються дерева в розсадниках і молодих посадках. На старих деревах більшою мірою об’їдається листя нижніх ярусів.
Основним паразитом яєць пильщика є яйцеїд Chrysonomyia ruforum Krause., личинок заражають іхневмонід Pleolophus basizonius Grav., еуфельмід Dahlbominus fuscipennis Zett., мухитахіни — Drino inconspicua Meig., Diplostichus janithrix Htg., Bessa selecta Mg. та ін.
Заходи захистуті самі, що й для тополевого, або осикового, строкатого пильщика.