Злаковий клопик

Російська назва: 
Хлебный клопик
Латинська назва: 
Trigonotylus ruficornis
Тип шкідника: 
 
Поширений в Україні скрізь, пошкоджує рис, усі злакові зернові та дикі рослини.
Тіло імаго довгастої стрункої форми, завдовжки 4,7 – 6,4 мм, від зеленкуватого до жовтуватобурого кольору. Голова загострена, матова, зеленуватожовта, з невеликими буруватими очима; лоб не
прикриває наличника; вусики розміщені перед очима, довжина їх дещо менша, ніж довжина тіла. Вони, а також голова, кінцівки іноді з червонуватим відтінком. Личинки зеленуваті, вкриті світлим пушком і окремими темними волосками. Яйця блідозелені, завдовжки близько 1 мм.
Зимують яйця, відкладені самками восени на озимині та злакових бур’янах, часто за піхвами листків. У Причорномор’ї личинки першого покоління розвиваються на озимих хлібах і різних злакових бур’янах: вівсяниці, житняку, пирії безкореневищному, райграсах, плоскухах, курячому просі, мишії. Розвиток триває впродовж квітня і наприкінці його — на початку травня з’являються дорослі комахи. Вони перелітають на рис, інші зернові, де розвиваються і завдають шкоди друге й третє покоління. У червні — липні ембріональний розвиток триває до 10 діб, живлення личинок — 20 – 24 доби. У першій половині серпня починається переліт імаго третього покоління переважно на зрошувані культури, злакові трави, падалицю хлібів, літні та осінні посіви злакових трав. З кінця травня і до кінця жовтня усі три покоління чітко не розмежовуються і на рослинах одночасно трапляються всі стадії розвитку злакового клопика. Упродовж року розвивається три покоління.
Характер пошкоджень типовий для клопів — висмоктування соку на стеблах, листках, волоті. Внаслідок пошкодження верхня половина листя жовтіє і всихає, молоді рослини відстають у рості. Пошкодження зав’язі у волоті, колосків у фазу цвітіння та молочної стиглості збільшує пошкодженість зерна, щуплість, зменшує схожість.
Заходи захисту. Лущення стерні, глибока оранка, знищення бур’янів, сходів падалиці. Просторова ізоляція рисових чеків від посівів зернових та кормових злакових культур. Обприскування рису в період трубкування — молочної стиглості, коли ЕПШ сягає 40 – 50 особин/5 помахів сачком, або 150 – 200 особин/м2. Дозволено дворазове застосування інсектицидів. Розмноження хлібного клопика часто відбувається окремими осередками та у крайових смугах, які краще обробляти, ніж увесь чек.