1. Визначення акціонерного товариства

Акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном това­риства. Його акціонери відповідають за зобов'язання товариства тільки в межах належних їм акцій.
У випадках, передбачених статутом, акціонери, які не повністю оплатили акції, несуть відповідальність за зобов'язаннями товари­ства також у межах несплаченої суми.
Типи акціонерних товариств:
1.     Відкриті.
2.     Закриті.
Відкриті - акції можуть розповсюджуватися шляхом від­критої підписки та купівлі-продажу на біржах.
Закриті - акції розподіляються між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі.
Закрите акціонерне товариство може бути реорганізовано у відкрите шляхом реєстрації його акцій у Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку і внесенням змін до статуту товариства.
Акція - це цінний папір без установленого строку обігу, що за­свідчує дольову участь у статутному фонді акціонерного товари­ства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розпо­ділі майна при ліквідації акціонерного товариства.
Види акцій:
1)    іменні- обіг яких фіксується у книзі реєстрації акцій, що ведеться товариством. До неї має бути внесено відомості про кожну іменну акцію, включаючи відомості про власника, час придбання акції, а також кількість таких акцій у кожного з акціонерів;
2)    на пред'явника - у книзі реєстрації акцій реєструється лише їх загальна кількість;
3)    привілейовані - що дають власникові переважне право на одержання дивідендів, а також на пріоритетну участь у роз­поділі майна акціонерного товариства у разі його ліквідації. Власники привілейованих акцій не мають права брати участь в управлінні акціонерним товариством, якщо інше не перед­бачено його статутом. Привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, що перевищує 10 процентів статутного фонду акціонерного товариства. Привілейовані акції можуть випускатися із фіксованим у процентах до їх номінальної вартості щорічно виплачуваним дивідендом. Виплата диві­дендів провадиться у розмірі, зазначеному в акції, незалежно від розміру одержаного товариством прибутку у відповід­ному році. У тому разі коли прибуток відповідного року є недостатнім, виплата дивідендів по привілейованих акціях провадиться за рахунок резервного фонду;
4)    прості - якщо розмір дивідендів, що виплачуються акціонерам, по простих акціях перевищує розмір дивідендів по привілейованих акціях, власникам останніх може прова­дитися доплата до розміру дивідендів, виплачених іншим акціонерам.
Громадяни вправі бути власниками, як правило, іменних акцій.
Акціонерам може видаватися сертифікат на сумарну номіналь­ну вартість акцій.
Порядок здійснення переважного права на одержання дивіден­дів визначається статутом акціонерного товариства.
Статут та установчий договір є установчими документами акціонерного товариства.
Установчі документи повинні містити відомості про:
-     вид товариства;
-     предмет і цілі його діяльності;
-     склад засновників та учасників;
-     найменування та місцезнаходження;
-     розмір та порядок утворення статутного фонду;
-     порядок розподілу прибутків та збитків;
-     склад та компетенцію органів товариства та порядок при­йняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів;
-     порядок внесення змін до установчих документів;
-     порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Статут акціонерного товариства, крім зазначених відомос­тей, повинен містити відомості про:
-    види акцій, що випускаються;
-    номінальну вартість випущених акцій;
-    співвідношення акцій різних видів;
-    кількість акцій, що купуються засновниками;
-    наслідки невиконання зобов'язань по викупу акцій;

строк та порядок виплати частки прибутку (дивідендів) один раз на рік за підсумками календарного року.