2. Технологія вирощування кормової капусти

Попередники
Не рекомендується розміщувати кормову капусту після культур, що найбільше висушують грунт (коренеплоди, кукурудза на зерно, соняшник). Не сіють її після інших капустяних. Добрими попередниками є картопля, однорічні трави, кукурудза на силос, зернові культури.
Обробіток грунту
Обробіток грунту полягає в зяблевій оранці, весняному закритті вологи, культивації.
Удобрення
Під кормову капусту.можна вносити високі норми органічних (40-60 т/га) і мінеральних N90-120 P45-60 К60-90) добрив.
У зв'язку з низькою рухомістю фосфору та калію в грунті, підживлення ними економічно недоцільне. Тому в усіх грунтово-кліматичних зонах фосфорні, калійні та кальцієві добрива слід вносити під основний обробіток грунту. Азотні вносять перед сівбою (50-70% норми), решту в підживлення.
Сівба
Насіння капусти сіють одночасно з ранніми ярими культурами широкорядним способом з міжряддями 45-60 см. Норма висіву 2-3 кг/га. Глибина загортання 1,5-2,0 см. Після сівби грунт ущільнюють котками. Сходи з'являються на 6-9-й день після сівби. Спочатку рослини ростуть дуже повільно і пригнічуються бур'янами. Тому проводять досходове та одне-два ніслясходових боронування, міжрядні розпушування, з одночасним присипанням бур'янів у рядку.
Капуста кормова - дворічна культура, насіння утворює на другому році життя. Тому восени заготовляють висадки. їх укладають у неглибокі траншеї вертикально. Коріння і нижню частину стебла засипають землею шаром 14-20 см. Над траншеєю влаштовують невелику покрівлю. Зверху вкривають соломою і землею. Краще зберігати висадки капусти в овочесховищах. При зберіганні необхідно підтримувати температуру плюс 1-2°С.
Навесні висадки поступово розкривають, чим сприяють доступу світла, щоб зберегти бруньки. При різкому освітленні, якщо рослини винести із сховища під пряме сонячне проміння, значна частина бруньок гине. За кілька днів бруньки змінюють колір на зелений, починають відростати корені, що є ознакою строку висаджування рослин у грунт.
Схема садіння висадків 90x90, 100x100 см. Рослини висаджують під лопату на 10-15 см глибше від місця відгалуження верхніх коренів. Просторова ізоляція від інших капустяних має становити 800-1000 м. Збирають насінники за 2-3 рази вручну.
У роки з м'якою зимою можна одержати насіння капусти за допомогою безвисадковго способу вирощування насінників. Для цього у липні висівають 2-3 кг/га насіння з міжряддями 45 см. Перед входом у зиму рослини мають 7-8 листків і частина з них перезимовує.
Збирання
Достигає насіння у липні. Урожайність становить 1,2-2,5 ц/га.