Антракноз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Аґрус
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Pseudopesisa ribis Kleb. f. grassularia Nat
Антракноз аґрусу найбільше поширений у районах з достатнім зволоженням. Уражуються переважно листки і черешки. На листках утворюються дрібні, злиті, кутасто-округлі, часто обмежені дрібними жилками, темно-коричневі плями. У центрі їх з'являються блискучі, блідо-рожеві або білуваті купки спороношень. Тканина листків жовтіє, вони швидко обпадають, що пояснюється високою токсичністю патогена.
На уражених черешках утворюються чорні, ледь вдавлені плями.
Збудник захворювання — сумчастий гриб Pseudopesisa ribis Kleb. f. grassularia Nat. порядку Helotiales. У конідіальній стадії називається Gloesporium ribis Mont, et Desm. f. grossularia Kleb., тоді його відносять до незавершених грибів порядку Melanconiales. Грибниця розміщується у міжклітинниках і місцях уражень. На верхньому боці листка утворює субепідермальне ложе, яке складається із строми та тісно розміщених конідієносців із конідіями. Перші паличкоподібні або конічні, зверху потовщені. Конідії безбарвні, одноклітинні, серпоподібні, загострені чи із затупленими кінцями, 14,8-28,7 х 4-4,4 мкм. Інколи розвиваються паличкоподібні безбарвні мікроконідії, 5-7 х 1,5-2 мкм.
Сумчаста стадія гриба розвивається на ураженому опалому листі у вигляді чорних клубочків, які при дозріванні перетворюються у відкритий апотецій. Шар сумок у ньому безбарвний, воскоподібний. Між сумками розміщуються парафізи. Сумки булавоподібні, з тонкою, безбарвною оболонкою. Сумкоспори одноклітинні, безбарвні, еліптичні, 15-19 х 7-10 мкм. Вони більші за сумкоспори збудника антракнозу смородини. Первинне ураження рослин відбувається за допомогою сумкоспор, а також мікро- та макроконідій, які можуть утворюватись навесні на уражених опалих листках. Інколи гриб може не утворювати сумчастої стадії.
Розвиток антракнозу особливо посилюється у вологу погоду при достиганні ягід. Внаслідок хвороби дуже обпадає листя, що позначається як на прирості пагонів, так і на їх зимостійкості.
Проти хвороби важлива оптимальна густота насаджень, збирання і знищення опалого листя, його приорювання. Під час вегетації рослин здійснюють триразове обприскування фунгіцидами: перше — після цвітіння, друге — через 10-12 днів, третє — після збирання врожаю.