Бактеріальне в'янення

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Кукурудза
Тип збудника: 
Бактерія
Збудник: 
Erwinia stewartii (Smith) Dye (Aplanobacter stewartii Mc. Cull.)
Карантинне захворювання. Проявляється на нижніх листках рослин у вигляді світло-зелених поздовжніх штрихуватих плям, які швидко жовтіють і поширюються по жилках вздовж усього листка. За ураженням нижніх листків штрихуваті жовті плями або смуги виявляють на стеблах і верхніх листках. У місцях уражень часто виступає ексудат у вигляді дрібних крапельок вони в'януть і гинуть. Іноді спостерігається передчасне викидання чоловічих суцвіть і біле їх забарвлення. На поперечному зрізі стебла хворої рослини із.судин виділяється жовтий слиз.
Захворювання викликається бактеріями Erwinia stewartii (Smith) Dye (Aplanobacter stewartii Mc. Cull.). Вони паличкоподібні, 0,5-0,7 x 1,0-2,0 мкм, з перитрихіальними джгутиками, неспороносні, одиничні, з'єднані попарно або в короткі ланцюжки. Розвиваються при температурі 8-39°С (оптимум 30°С), гинуть — при 53°С.
Захворювання є типовим трахеобактеріозом, оскільки бактерії, нагромаджуючись у судинних пучках, зумовлюють їх закупорку і руйнування. Транспірація в уражених рослин різко знижується. У місцях прояву бактеріального в'янення дуже знижується врожай кукурудзи (на 20-50%).
Під час вегетації рослин збудник хвороби поширюється блохами Chaetoconema pulicaria, Ch. deniticulata, в кишечнику яких постійно живуть і перезимовують бактерії E.stewartii, можуть поширюватись й іншими комахами. Джерелом інфекції є уражене насіння та уражені неперегнилі рештки рослин.