Бактеріальний опік

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Рис
Тип збудника: 
Бактерія
Збудник: 
Xanthomonas campestris pv. oryzae Dye.
Проявляється в усіх фазах розвитку, але частіше при утворенні волоті. На нижніх листках вздовж серединної жилки з'являються маслянисті плями, які просвічуються, потім перетворюються у смуги, жовтіють, стають темно-прозорими. Пізніше плямистість виявляється на верхніх листках, стеблах і колосках. На колоскових лусочках і зерні з'являються розпливчасті плями. На плямах і смугах, частіше вранці або ввечері, виступають білі каламутні крапельки бактеріального ексудату, який при підсиханні перетворюється в янтарно-жовті зернятка. Нерідко листя скручується і всихає.
Захворювання викликають бактерії Xanthomonas campestris pv. oryzae Dye. Це рухомі палички із заокругленими краями, 0,5-0,8 х 1-2 мкм, мають 1-2 полярних джгутика, неспороносні, аероби, грамнегативні. На агарі утворюють восковидно-жовті, округлі, блискучі колонії. Розвиваються бактерії при температурі 5-40°С (оптимум 25-30°С), гинуть при 53°С.
Джерелом інфекції є незгнилі уражені рештки рослин й заражене насіння. Особливо сильно розвивається хвороба при підвищеній вологості і може викликати недобір 20-25% урожаю зерна.