Бактеріальний рак

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Пасльонові
Томати
Тип збудника: 
Бактерія
Збудник: 
Corynebacterium michiganense pv. michiganense Jensen (Aplanobacter michiganense Sm.).
Хвороба може проявлятися на томаті протягом вегетації рослин. Розрізняють два типи ураження: дифузне і місцеве. При дифузному розсада в'яне й гине, на дорослих рослинах проявляється в'янення листків й гілочок.
Часто спостерігається однобічне в'янення — спочатку часточок листка з одного боку, а потім всієї пластинки. При надрізуванні ураженого листка видно потемніння судин. Пізніше на стеблах з'являються поздовжні темні смуги, на яких можуть утворюватися поздовжні тріщини. На поздовжньому та поперечному зрізах також добре видно почорніння судинно-волокнистих пучків.
На дифузно уражених рослинах плоди виродливі, а насіння, яке формується в них, — темного кольору і не сходить. Інколи при незначному ураженні плоди мають нормальний вигляд, але на їхньому розрізі помітні тяжі (жовті маси бактерій), які досягають насіннєвих камер.
Місцеве ураження спостерігають на дорослих рослинах й виявляють на всіх органах При цьому на листках, черешках, стеблах і плодоніжках хвороба проявляється у вигляді дрібних коричневих виразок, а на плодах — плямистістю, яку назвивають «пташине око».
На нестиглих плодах плями білі, з маленькими, темними тріщинами в центрі, а на стиглих коричневі, оточені світлим ореолом. Здебільшого вони з'являються на плодах групами й розміщуються переважно ближче до плодоніжки.
Захворювання викликають бактерії Corynebacterium michiganense pv. michiganense Jensen (Aplanobacter michiganense Sm.). Оптимальною температурою 'їх розвитку вважають 25-27, при 50-53°С вони гинуть.
Бактерії проникають у рослини через пошкодження — уражають насамперед судинну систему.
Джерелом хвороби є уражене насіння і рештки рослин, які до весни не встигли перегнити. На рештках рослин бактерії залишаються життєздатними не більше року, а в насінні — від 2,5 до 3 років. Під час вегетації рослин інфекція бактеріального раку може поширюватися комахами, крапельками дощу та інвентарем, яким користуються під час догляду за культурою.
Бактеріальний рак — дуже шкідливе захворювання. Недобір урожаю при значному ураженні рослин може досягати 90, а при слабкому — до 24%. У районах, де спостерігається захворювання томату на рак, слід впроваджувати відносно стійкі сорти: Лія, Сюжет та ін.