Бактеріальний рак кори яблуні та груші

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Плодові зерняткові
Тип збудника: 
Бактерія
Збудник: 
Pseudomonas syringae van Hall pv. cerasus Griffin
В останні роки в Україні спостерігається ураження штамбів і скелетних гілок яблуні та груші, яке прийнято називати бактеріальним раком, або бактеріальною гниллю кори.
Дослідженнями К.І.Бельтюкової, Л.П.Пастушенко і Л.В.Оскерко встановлено два типи прояву захворювання. Перший характеризується утворенням на штамбах і скелетних гілках вдавлених, овальних плям, різних за розміром, з рожево-коричневим відтінком і фіолетово-бордовою облямівкою. Такі плями часто відокремлюються від живої тканини тріщинами. Деревина у місцях плям м'яка, волога, коричнева, із запахом плісені. Інколи з утворених тріщин витікає рідина. Навесні кора часто здувається, набуваючи форми пухирів, а потім лопається і звисає, оголюючи вологий камбій. Листки в уражених дерев набувають червоно-коричневого кольору, відмирають, але не обпадають. Відмирають окремі скелетні гілки а іноді і все дерево. Збудником такої форми захворювання є бактерії Pseudomonas syringae van Hall pv. cerasus Griffin.
За другого типу бактеріального раку на скелетних гілках утворюються поздовжні і поперечні тріщини з рідиною, яка повільно з них витікає. Кора навколо тріщин западає і темнішає. Під нею поверхневі шари деревини стають чорнувато-коричневими. Уражені гілки мають невелику кількість листків, які до того ж дрібні і хлоротичні. Іноді витікання рідини з місць уражень (тріщин) настільки посилюється, що стовбури і навіть грунт навколо них стають мокрими. При повному оперізуванні тріщинами гілки чорніють і засихають. З уражень виділяються неоднорідні бактерії типу Erwinia, частина яких схожа на Erwinia carotovora pv. carotovora Bergey et al., а частина — на Erwinia amylovora Winslow et al. Виділені з уражень бактерії мають слабкі патогенні властивості. Вони, певно, розвиваються лише у місцях механічних пошкоджень.
Джерелом інфекції є уражені дерева, від яких за допомогою крапель дощу і комах поширюються бактерії.
Шкідливість захворювання велика. Ураження скелетних гілок призводить до різкого зниження врожаю плодів і відмирання насаджень у фазі плодоношення, випадки повного випадання дерев на великих площах.
Проти хвороби восени і рано навесні проводять вирізування уражених гілок, захоплюючи 2-3 см здорової тканини. Місця зрізу дезинфікують й обов'язково заробляють садовою замазкою. Уражені зрізані частини рослин видаляють і знищують.
При виникненні плям дерева обприскують фунгіцидами без попереднього зачищення. Роблять це тричі, через кожні 3-4 дні.
Розміщують розсадники якомога далі від дорослих насаджень, оскільки останнім часом виявлено ураження збудником саджанців. Забороняється реалізувати з розсадника саджанці з ознаками прояву бактеріального раку кори.
Необхідне систематичне знищення у розсадниках шкідливих комах.