Російська назва:
_
Вражує культури:
Квасоля
Тип збудника:
Бактерія
Збудник:
Xanthomonas campestris pv. phaseoli Young et al. і Pseudomonas syringae pv. phaseolicola (Burh.) Young et al.
Захворювання досить поширене. Виявляється на всіх надземних органах квасолі. На нижному боці листків сходів з'являються водянисті, кутасті плями, які мають маслянистий вигляд. Іноді на сходах відмирає верхівка і сильно розростаються сім'ядолі. Такий характер ураження називають зеленою голівкою.
На дорослих рослинах хвороба проявляється утворенням на листі, стеблах і бобах плям різної форми, що зумовлено видом збудника. Частіше (до 90% випадків) квасолю уражують два види бактерій — Xanthomonas campestris pv. phaseoli Young et al. і Pseudomonas syringae pv. phaseolicola (Burh.) Young et al.
При ураженні Xanth. campestris pv. phaseoli на листках утворюються великі, округлі або подовжені коричневі плями, оточені жовтою облямівкою, яка залежно від сорту може бути темно-зеленою, темно-коричневою, іноді — оточеною тонким зеленуватим кільцем. При розгляді на світло буріючих тканин листків видно прозорі, ніби проолієні ділянки неправильної форми. Уражені листки жовтіють, відмирають й опадають.
При ураженні Ps. syringae pv. phaseolicola на листках залежно від умов вегетаційного періоду з'являються плями двох типів. Перші невеликі, червоно-коричневі, кутасті, просвічуються, з темною крапкою в центрі і прилеглими до неї острівцями прозорої тканини жовто-білого кольору. Плями другого типу мають три зони — невелику маслянисту пляму; тонке, прозоре, вузьке кільце і велике (до 2-3 мм завширшки) хлоротичне кільце.
На стеблах бактеріоз проявляється у вигляді темних смуг, іноді темних плям. На бобах спочатку утворюються вологі розпливчасті плями, які згодом підсихають і набувають маслянистого вигляду. При сильному розвитку бактерії уражують насіння, воно набуває жовтого кольору і часто зморщується. Поверхня насіння блискуча, ніби вкрита лаком.
Всі види бактерій, що викликають бактеріоз, є аеробами, стійкі до висихання, гинуть при температурі 49-50°С. У рослину проникають через продихи і пошкодження. У тканинах рослин бактерії розповсюджуються в міжклітинниках паренхіми і по судинній системі. Вони викликають деструктивні процеси, мацерацію клітин і закупорку судин. Остання призводить до гибелі всієї рослини.
Інтенсивний розвиток бактеріозу квасолі спостерігається при помірній вологості і температурі повітря 25-30°С, тому вибір строку посіву культури залежно від кліматичних умов має важливе значення. При поливанні дощуванням розвиток бактеріозу посилюється, тоді як по рівчаках ні. Джерелом інфекції є уражене насіння, у якому бактерії зберігаються протягом 3-5 років, а також неперегнилі рештки уражених рослин у грунті.
Шкідливість бактеріозу квасолі полягає у випадінні сходів, в'яненні та відмиранні листків, стебел, недорозвиненості бобів і насіння.
Менше уражуються сорти Харківська штамбова, Синельниківська 6 та ін.