Російська назва:
_
Вражує культури:
Льон
Тип збудника:
Бактерія
Збудник:
Bacillus macerans Schardinger (Clostridium macerans Schrdinger).
Захворювання проявляється щорічно і має широкий ареал у зонах вирощування льону-довгунця. Уражуються рослини у всі періоди їхнього росту і розвитку, але проявляється хвороба по-різному. На сходах льону розрізняють два типи прояву бактеріозу. Перший характеризується утворенням на кінці кореня світлих оранжевих і коричнево-червоних плям. У цих місцях корінь тонкий і при сильному ураженні відмирає. На підсім'ядольному коліні, біля кореневої шийки і на сім'ядолях з'являються виразки, ранки і перетяжки рожевого й оранжевого кольорів. Даний тип захворювання проявляється переважно на староорних землях. Другий тип прояву бактеріозу на сходах характеризується тим, що бічні корені рослин потовщуються на кінцях, ріст їх припиняється, і вони відмирають. Точка росту в таких рослинах також відмирає, внаслідок чого сповільнюється їхній ріст, вони часто буріють і відмирають.
Іноді у хворих рослин утворюються нові бічні корені, і рослини одужують, але лишаються низькорослими. Цей тип прояву бактеріозу більш поширений на освоюваних під льон цілинних і раніше зайнятих під лісовими насадженнями землях.
У період бутонізації льону бактеріоз зумовлює відставання рослин у рості, верхівки їх спочатку жовтіють, іноді червоніють, а пізніше засихають. Такі рослини або відмирають, або не утворюють коробочок. Іноді, коли верхівка засихає, з боків з'являються нові гілочки, які можуть плодоносити, проте на них, як правило, коробочки недорозвинені, із щуплим насінням зниженої схожості. Внаслідок розвитку бактеріозу дорослі рослини містять менше волокна і воно гіршої якості.
Захворювання викликають бактерії Bacillus macerans Schardinger (Clostridium macerans Schrdinger). Це спороносні, рухомі палички з округлими кінцями, 0,8-1,0 х 4-6 мкм. Хворобу можуть викликати також сапрофітні бактерії Bacillus subtilis Cohn., Bacillus polymyxa Schard. та ін.
Джерелом інфекції є заражене насіння і грунт, у якому часто виявляють бактерії. При нестачі органічного живлення вони у грунті ведуть паразитичний спосіб життя. Сильна ураженість насіння буває у вологу дощову погоду під час збирання льону.
З грунту бактерії проникають у рослини крізь кореневий чохлик, пошкоджуючи верхівку кореня. У стеблі вони поширюються по судинних пучках
Шкідливість бактеріозу проявляється у зниженні схожості насіння, випаданні сходів, зменшенні кількості і погіршенні якості льоноволокна За інтенсивного розвитку бактеріозу недобір урожаю може становити 40% і більше.
Стійких сортів льону до бактеріозу немає.