Борошниста роса

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Рицина
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Leveillula taurica f. ricini Jacz
Захворювання проявляється на дорослих рослинах. З верхнього боку листків з'являються жовті плями, з нижнього — спочатку білий, ніжний, а пізніше сіруватий наліт з великою кількістю чорних крапок — клейстотеціїв. Уражені листки зав'ядають і часто опадають.
Захворювання викликає сумчастий гриб Leveillula taurica f. ricini Jacz. Спочатку він утворює ендофітну (міжклітинну) грибницю, від якої через продихи листків на поверхню виходять конідієносці з конідіями, що утворюють білий наліт. Конідієносці циліндричні, прості чи розгалужені, до 700 мкм довжиною, на них відчленовуються по одній великій еліптичній конідії довжиною до 85 і шириною до 28 мкм. Пізніше від конідієносців відходять тонкі гіфи, що утворюють густий повстяний наліт — поверхневу (екзофітну) грибницю, в якій формуються темні клейстотеції з безбарвними сумками і сумкоспорами. Клейстотеції до 240 мкм у діаметрі, спочатку кулясті, а при висиханні зверху вдавлюються і стають мисочкоподібними. Вони мають жовтуваті чи білі підвіски, які майже не відрізняються від екзофітної грибниці. У кожному клейстотеції утворюються по 7-38 сумок, а в кожній сумці — по дві сумкоспори.
Сумки видовжено-яйцеподібні, 75-110 х 28-40 мкм, мають виразні ніжки. Сумкоспори яйцеподібні, 28-42 х 14-22 мкм.
Крім клейстотеціїв, на екзофітній грибниці утворюються конідії, але їхні конідієніжки значно меншого розміру, аніж первинні, що відходять від ендофітної грибниці. Поширюється гриб під час вегетації рослин конідіями, а зимує на опалому листі у вигляді клейстотеціїв, з яких навесні поширюються сумки із сумкоспорами. При проростанні сумкоспор на тканинах рослин відбувається їх зараження. Захворювання може зменшувати урожай рицини на 10% і більше.