Борошниста роса

Російська назва: 
Мучнистая роса
Вражує культури: 
Гарбузові
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Erysiphe cichoracearum DC. f. cucurbitacearum Pot. і Sphaerotheca fuliginea Poll. f. cucurbitae Jacz.
Хвороба проявляється на всіх гарбузових рослинах. У відкритому грунті вона частіше зустрічається у південних і центральних районах, а в закритому — скрізь і є однією з найшкідливіших хвороб, особливо огірка. Проявляється у вигляді білого або рожево-сірого нальоту з верхнього й нижнього боку листків. Згодом на ньому з'являються темні крапки — плодові тіла збудників хвороби. Часто наліт утворюється на черешках листків, рідше — на плодах. За розвитку борошнистої роси листки закручуються догори, стають крихкими і засихають, а при дотику легко кришаться.
Збудником борошнистої роси огірка, дині та кавуна є два сумчастих гриба Erysiphe cichoracearum DC. f. cucurbitacearum Pot. і Sphaerotheca fuliginea Poll. f. cucurbitae Jacz. порядку Erysiphales.
При ураженні Е. cichoracearum f. cucurbitacearum на листках утворюється білий наліт, здебільшого з верхнього боку. Плодові тіла (клейстотеції) утворюються рідко. Придатки клейстотеціїв короткі і нерозгалужені. У кожному клейстотеції є близько 12 сумок. Вони яйцеподібні, на ніжці, розміром 57-77 х 23-28 мкм. У сумці по дві еліптичні, безбарвні сумкоспори розміром 20-22 х 9-11 мкм. Гриб більше поширюється у північних районах, значно менше — у південних.
Рослини, уражені грибом Sph. fuliginea f. cucurbitae, мають рожево-сірий наліт, переважно з нижнього боку листків. Клейстотеції утворюються частіше. Придатки їх нечисленні, світло-коричневі. У кожному клейстотеції по одній сумці; вона майже округла, жовтувата, 57-82 х 50-60 мкм. Сумка має 5-8 сумкоспор. Вони еліптичні, безбарвні, 20-25 х 12-15 мкм. Цей гриб частіше зустрічається у південних регіонах.
Гриби обох видів на грибниці утворюють рясне конідіальне спороношення. Конідії розміщуються у вигляді ланцюжка на коротких конідієносцях. У центральних районах одна рослина часто може уражуватись обома грибами.
Під час вегетації рослин збудники борошнистої роси поширюються конідіями. Первинне весняне зараження відбувається від сумкоспор, які у більшості районів дозрівають у клейстотеціях на опалих листках навесні.
Оптимальною температурою для проростання конідій та сумкоспор є 25-27°С. До вологи гриби не вибагливі, можуть проростати й заражати рослини при відносній вологості 40%, хоч найбільш сприятливою для них вважають 80-90%. Цим пояснюється інтенсивний розвиток хвороби у місцях, які погано провітрюються і де застоюється волога.
Інкубайційний період розвитку борошнистої роси триває 5-7 діб. За один місяць гриби можуть дати 4-5 поколінь конідіального спороношення. Первинним джерелом інфекції є уражені рештки рослин, а під час вегетації — уражені рослини.
Шкідливість борошнистої роси дуже велика. Внаслідок ураження листків рослини недорозвиваються, утворюють дрібні плоди і невелику їх кількість. У польових умовах урожай може знизитись на 20-30, а в теплицях — 50-60% і більше.