Російська назва:
_
Вражує культури:
Суниці
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Sphaerotheca macularis Mang. f. fragariae Jacz.
Хвороба дуже поширена. Проявляється на всіх надземних частинах рослин, але найбільше на листках. Уражені мають шкірясту консистенцію, їхні краї скручуються й утворюють ніби човник. З нижнього боку листка, значно рідше з верхнього утворюється ніжний, рідкий, білий наліт. Він може з'являтися на пагонах, пуп'янках, клітках, зав'язі, але здебільшого малопомітний. На ягодах захворювання проявляється більше.
Збудником хвороби є сумчастий гриб Sphaerotheca macularis Mang. f. fragariae Jacz. порядку Erysiphales. Він має сумчасту та конідіальну стадії. Сумчаста складається з темно-коричневих плодових тіл — клейстотеціїв, які з'являються на нальоті, у другій половині літа. Клейстотеції мають гнучкі, поздовжні, буруваті придатки. У кожному клейстотеції з осені закладається по одній суниці, у якій навесні формуються 8 сумкоспор. Сумка мішкоподібна, 45-90 х 40-70 мкм. Сумкоспори овальні, одноклітинні, 20-25 х 12-10 мкм.
Конідіальна стадія утворюється в першій половині літа на грибниці (нальоті). Конідієносці короткі на них формуються одноклітинні, безбарвні, діжкоподібні конідії, 29-32 х 18-22 мкм. Ураження рослин під час вегетації відбувається за допомогою конідій, а зимує гриб у сумчастій стадії або грибницею.
Навесні перше ураження рослин здійснюється від сумкоспор або конідій, що формуються на перезимувалій грибниці і частинах рослин, які повністю не загинули. Отже, джерелом інфекції може бути опале уражене листя з сумчастою стадією гриба та уражені зелені органи рослин.
Стійких до борошнистої роси сортів суниць немає, але є ті, що хворіють менше.
Шкідливість борошнистої роси в окремі роки велика. Найбільшої шкоди вона завдає за умов закритого грунту. Може бути причиною недобору 40-50% урожаю.
Рекомендується уникати загущених насаджень суниць і надмірного їх поливу. Необхідне старанне знищення бур'янів, які, затінюючи рослини, створюють сприятливі умови для розвитку борошнистої роси.
Триразове обприскування рослини 1%-10 суспензією колоїдної сірки: перше — перед цвітінням, друге — після збирання урожаю і третє — через 12-15 днів.