Борошниста роса

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Люцерна
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Erysiphe communis Fr. f. medicaginis Dietr.
Проявляється, як правило, у другій половині літа у вигляді нальоту з білих округлих плям на листках, черешках і стеблах. Пізніше на плямах з'являються спочатку жовті, а згодом чорні клейстотеції.
Збудник хвороби — сумчастий гриб Erysiphe communis Fr. f. medicaginis Dietr. Влітку він формує численне покоління конідій у вигляді ланцюжків на простих конідієносцях. Конідії одноклітинні, безбарвні, еліптичні або діжкоподібні, 27-33 х 14-17 мкм. Конідіями гриб поширюється під час вегетації рослин. Клейстотеції гриба кулясті, 100-125 мкм у діаметрі. Придатки їх мало відрізняються від грибниці. У кожному клейстотеції утворюються по 4-8 сумок, 46-76 х 30-45 мкм, а в кожній сумці — по 4-6 сумкоспор, 23-33 х 14-17 мкм.
Зимує гриб на рослинах клейстотеціями, а навесні первинне ураження рослин відбувається від сумкоспор. У південних районах України іноді зберігає життєздатність і грибниця, з якої навесні утворюється нове конідіальне спороношення. Посилений розвиток борошнистої роси спостерігають після посухи, що пояснюється послабленням стійкості рослин. Інкубаційний період захворювання триває 2-4 доби.
Шкідливість хвороби проявляється у зменшенні асиміляційної поверхні листка і передчасному їх засиханні. Іноді врожай зеленої маси і насіння зменшується до 20%.