Бура іржа жита

Російська назва: 
Бурая ржавчина ржи
Вражує культури: 
Жито
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Puccinia recondita Rob. et Desm. f.secalis Rob. et Desm. (P.dispersa Eriks. et Неnn.)
Захворювання поширене в Поліссі України. За характером ураження рослин бура іржа жита схожа на буру іржу пшениці. На сходах, а також листках і піхвах дорослих рослин утворюються численні, безладно розміщені, округлі або трохи довгасті іржасто-бурі чи цеглясто-червоні пустули-урединії. Пізніше з'являються темно-бурі пустули-телії, переважно на нижньому боці листка під епідермісом. Вони добре просвічуються.
Збудником хвороби є базидіальний гриб Puccinia recondita Rob. et Desm. f.secalis Rob. et Desm. (P.dispersa Eriks. et Непп.).Урединіоспори гриба одноклітинні, кулясті або еліптичні, буруваті, розміром 20-28 х 17-22 мкм, з колючкуватою оболонкою, з 8-10 рівномірно розміщеними проростковими порами. Теліоспори булавоподібні або довгасті, двоклітинні, світло-бурі, з потовщеною, більш забарвленою верхівкою. Ніжка коротка і майже безбарвна. Гриб дводомний. В урединіо і теліостадіях паразитує тільки на житі, а еціальну стадію утворює на кривоцвіті (Lycopsis arvensis L.) і воловику (Anchusa officinalis L) родини шорстколистих (Boraginaceae). Характерною відмінною особливістю патогена є те, що його теліоспори проростають зразу після утворення, а базидіоспори, розпорошуючись, уражають види шорстколистих культур, на яких восени з'являється еціальна стадія. Еціоспори, потрапивши на жито, проростають, уражають рослини і утворюють нову урединіогрибницю з урединіями. Але гриб може розвиватися і без еціальної стадії, бо урединіоспори формуються на житі протягом літа й можуть легко потрапляти на рослини самосіву і нові сходи жита, де, проростаючи і уражаючи рослини, утворюють нові уредині-огрибниці з урединіями.
Гриб, як правило, зимує на житі урединіогрибницею, але часто зберігають свою життєздатність і урединіоспори, які поширюються навесні. Гриб розвивається в основному за неповним циклом в урединіостадії.
Расовий склад P.recondita f. secalis не вивчено, але є дані про неоднакові прояви бурої іржі на різних сортах жита, а це побічно свідчить про наявність біологічних рас у цього гриба.
Хвороба викликає зменшення асиміляційної поверхні листка, підсилює транспірацію з повним порушенням водного балансу, що призводить до передчасного відмирання листя.
Бура іржа жита може бути причиною недобору 25% і більше урожаю. Відносно стійкими сортами є Київське 86, Харківське 88 та ін.