Російська назва:
_
Вражує культури:
Просо
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Drechslera раnісі-miliacei Nisicado (Helminthosporium panici-miliacei Nisicado)
Бурувата плямистість, або гельмітоспоріоз, виявляється в усіх районах вирощування проса Частіше проявляється на листі дорослих рослин у вигляді буруватих, видовжено-еліптичних плям, 30 х 5 мм, з чітким обідком. Плями, особливо у вологу погоду, вкриваються сіро-бурим нальотом.
Іноді хвороба проявляється на сходах. На перших листочках утворюються світло-зелені, поступово буріючі, широкі плями, а на кореневій шийці і коренях спостерігається побуріння й гниття. Такі уражені рослини звичайно випадають, що викликає зрідженість посівів.
Збудник хвороби — незавершений гриб Drechslera раnісі-miliacei Nisicado (Helminthosporium panici-miliacei Nisicado) порядку Hyphomycetales. Він утворює міжклітинну грибницю, а у місцях плям через продихи або між стінками клітин на поверхню виходять конідієносці з конідіями. Конідієносці прості, прямі, або трохи зігнуті, світло-оливкові чи сірі, 78-280 х 5-7 мкм, з 2-11 перетинками. Конідії веретено- або булавоподібні, прямі, інколи зігнуті в одному кінці, оливкові чи темно-оливкові, 30,5-115 х 10-27 мкм.
Розвивається гриб при температурі від 5 до 40°С (оптимум 25-30°С) і 100%-й вологості Грибниця і конідії можуть зберігати свою життєздатність при низьких температурах (-20™ -30°С) протягом тривалого часу.
Зберігається гриб переважно на рештках уражених рослин у полі й насінні у формі конідій та грибниці. При сильному розвитку хвороби недобір урожаю проса досягає 15-20%.
Стійких до хвороби сортів ще не створено.