Російська назва:
_
Вражує культури:
Плодові зерняткові
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Entomosporium maculatum f.maculata Lev.
Хвороба дуже поширена в Україні. Проявляється найчастіше на сіянцях груші, іноді на дорослих деревах. Крім груші, уражує айву, мушмулу і горобину. Хвороба, як правило, починає проявлятися в розсадниках наприкінці травня — початку червня. На листках з'являються численні, дрібні, округлі, бурі чи сіруваті плями, на яких формуються 1-2 чорних подушечки спороношень. Крім листків, хворобу часто виявляють на молодих пагонах, де утворюються темно-бурі, трохи вдавлені плями з рожевим обідком.
Збудником хвороби є незавершений гриб Entomosporium maculatum f.maculata Lev. порядку Sphaeropsidales. Він утворює міжклітинну грибницю і псевдопікніди з конідіальним спороношенням. Конідії хрестоподібно-чотириклітинні, з щетинками, 16-23 х 35-14 мкм. Гриб іноді після суворої зими навесні може утворити на опалих листках сумчасту стадію — чорно-бурі, приплюснуто-кулясті псевдотеції, у яких формуються булавоподібні сумки з сумкоспорами. Останні обернено-булавоподібні, двоклітинні, безбарвні, 18-25 х 6,0-7,5 мкм. У сумчастій стадії гриб називається Stigmatae mespili Sorauer. Більше зберігається на опалих листках і молодих пагонах грибницею та конідіями.
Конідії проростають при підвищеній вологості (85-95%) і температурі повітря понад 0,5°С. Інкубаційний період різко коливається: при температурі в межах 13-25°С і вологості до 95% триває 4-5 діб, а при тій же температурі, але нижчій вологості — 14-16.
На уражених листках, заораних восени чи навесні, не виявляють ні конідій, ні сумок із сумкоспорами.
Шкідливість буруватості полягає в передчасному обпаданні листків, зменшенні приросту пагонів, сповільненні руху й зниженні вмісту цукрів, що призводить до зниження темпів реалізації садівного матеріалу з розсадників. На буруватість менше хворіють культурні сорти груші.