Чорна ніжка,або коренева гниль

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Кормові боби
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Pythium debaryanum Hesse
Проявляється у зав'яданні сходів і загниванні рослин. Коренева шийка буріє, потім потоншується й загниває. При підвищенні вологості на ураженій ділянці утворюється брудно-сірий наліт. Хворі рослини випадають, що приводить до зрідження посівів. Ознаки прояву чорної ніжки кормових бобів подібні до ознак прояву кореневої гнилі на люпині.
Збудник хвороби — ооміцетний гриб Pythium debaryanum Hesse порядку Peronosporales. Його грибниця безбарвна, несептована, спороношення нестатеве (зооспорангії) і статеве (ооспори).
Зооспорангії світло-сірі, кулясті, 15-25 мкм у діаметрі, формуються на грибниці, частіше поодинокі, рідше у вигляді ланцюжка. З проростаючих зооспорангіїв утворюються дводжгутикові зооспори, від яких уражуються рослини. Іноді зооспрангії проростають як конідії — утворюють гіфу грибниці, що теж може врости у рослину. За допомогою зооспорангіїв гриб поширюється під час вегетації рослин.
Ооспори формуються від злиття оогоніїв та антеридіїв, що утворюються на кінцях гіф. Вони безбарвні, кулясті, 14-18 мкм у діаметрі. Проростають після періоду спокою (не раніше, як через 4-5 міс).
Зберігається гриб у вигляді ооспор на рештках рослин.
Збудник чорної ніжки уражує інші зернобобові культури, буряк, капусту, ріпак та ін.
За інтенсивного розвитку хвороби посіви значно зріджуються.