Чорний зародок

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Пшениця
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Alternaria tenuis Nees et Fries, Drechslera sorokiniana Sacc. (Helmin-thosporium sativum Pam.)
Захворювання розповсюджене в Україні і проявляється у вигляді почорніння зерна у зародку та інших місцях. Частіше його збудником є незавершений гриб Alternaria tenuis Nees et Fries порядку Hyphomycetales, рідше — Drechslera sorokiniana Sacc. (Helmin-thosporium sativum Pam., Kinget Bakke, Bipolaris sorokiniana Shoem.) порядку Hyphomycetales.
Грибниця A.tenuis скупчується у плодовій оболонці, насінні, частіше над зародком і тільки інколи проникає у ендосперм. На грибниці ланцюжками утворюються конідії. Вони оливкові або буруваті, зворотно-булавоподібні, з 3-6 поперечними і однією або декількома поздовжніми перетинками. Ланцюжки легко розпадаються на окремі конідії розміром 30-50 х 14-18 мкм. Грибниця D.sorokiniana проникає у перикарпій, ендосперм і часто у зародок (характеристику гриба подано на с. 16). Уражене A.tenuis зерно, як правило, крупне, добре виповнене, а уражене D.sorokiniana — щупле. Значний розвиток хвороби відмічають у роки з високою температурою повітря в період цвітіння (вище 24°С), а також при високій відносній вологості повітря на початку молочної стиглості зерна.
У більшості випадків насіння з чорним зародком фізіологічно недорозвинене, має низьку енергію проростання і схожість. Рослини з такого насіння відстають у рості і розвитку. Тому нерідко посів такого насіння може бути причиною розвитку кореневої гнилі, відмирання або недорозвинення стебла, що призводить до зниження урожаю. При великій кількості зерен з чорним зародком борошно має темний колір, погіршуються його хлібопекарські якості.