Фомоз, або бура гниль

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Овочеві зонтичні
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Phoma rostrupii Sacc
Хвороба зустрічається у центральних і південних районах України тільки на моркві. У польових умовах проявляється восени у вигляді подовжених, сірувато-коричневих смуг або довгастих плям на стеблах, вузлах, суцвіттях, черешках і навіть жилках листків. Інколи в полі на плямах з'являються чорні пікніди. На коренеплодах часто біля верхівки утворюється суха гниль. Під час зберігання ураження коренеплодів посилюється. Плями поглиблюються, всередині їх виявляють білу грибницю, а на поверхні уражень — дрібні чорні пікніди, розміщені групами.
На насінниках, вирощених з уражених коренів, надземна маса в'яне ще до утворення суцвіть. Часто спостерігається місцеве ураження стебел та суцвіть насінників. На них утворюються сірувато-бурі плями з дрібними пікнідами. Інтенсивніше захворювання проявляється на супіщаних грунтах.
Збудником фомозу є незавершений гриб Phoma rostrupii Sacc. порядку Sphaeropsidales. Інколи він утворює сумчасту стадію, тоді його називають Leptosphaeria libanotis Sacc. Розмножується гриб пікноспорами, які утворюються у пікнідах.
Джерелом інфекції є уражені корені, які висаджують на насінники, рештки уражених рослин, що перезимували, та уражене насіння.
Шкідливість хвороби полягає у випаданні сходів, зниженні врожаю насіння і погіршенні його схожості, непридатності коренів для зберігання.