Фузаріоз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Кукурудза
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Fusarium moniliforme Sheldon.
Хвороба виявляється скрізь. Проявляється у полі на качанах наприкінці молочної або на початку воскової стиглості і розвивається до збирання, а іноді й під час зберігання качанів при підвищених температурі та вологості.
На качані вогнищами утворюєтся павутинний або щільний блідо-рожевий наліт. Зернівки у такому вогнищі втрачають блиск, стають брудно-бурими, легко ламаються і кришаться, часто руйнуються, особливо під час обмолоту.
Збудниками хвороби є незавершені гриби роду Fusarium Link порядку Hyphomycetales, але частіше F.moniliforme Sheldon. У нього грибниця добре розвинута, пухнаста, біла або біло-рожева. Макроконідії на грибниці рідше у спородохіях і піонотах, майже безбарвні, шилоподібні, злегка серпоподібні, еліптично зігнуті або майже прямі, 20-90 х 2-4,5 мкм, з 3-7 перетинками. Мікроконідії веретено-яйцевидні, одноклітинні або з однією перетинкою, 4-30 х 1,5-5 мкм, у ланцюжках або несправжніх головках, розміщуються на грибниці. Іноді гриб утворює темно-сині кулясті склероції, 80-100 мкм у діаметрі. Зрідка гриб утворює сумчасту стадію і тоді має назву Gibberella fujikuroi (Sawaba) Ito.
Насіння кукурудзи, уражене збудником фузаріозної гнилі, втрачає схожість, а насіння із здоровим зародком дає слабкі ростки, які звичайно гинуть, не досягнувши поверхні грунту. Основним джерелом інфекції хвороби є післязбиральні рештки кукурудзи, особливо обгортки качанів, в яких міститься велика кількість грибниці патогенів, а навесні відроджується нове покоління конідіального спороношення.