Фузаріоз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Соя
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
гриби роду Fusarium Link, родини Tuberculariaceae, порядку Hyphomycetales.
Хворобу виявляють в усіх регіонах вирощування сої на сходах і дорослих рослинах. На сходах проростки нерівно потовщуються і деформуються, а на сім'ядолях з'являються глибокі бурі виразки з рожевим нальотом і такого ж кольору подушечки. Уражені рослини, як правило, випадають. Нерідко уражене насіння не дає сходів і на ньому з'являється білувато-рожевий наліт.
У період бутонізації і на початку утворення бобів фузаріоз призводить до пожовтіння, засихання й опадання листя; стебло біля кореневої шийки набуває темно-коричневого забарвлення і вся рослина зав'ядає.
У вологу погоду біля основи стебел з'являються оранжево-рожеві подушечки. Такий тип ураження, як правило, проявляється вогнищами.
Перед достиганням сої захворювання спричинює знебарвлення стулок бобів з утворенням на них оранжевого нальоту у вологу погоду. Зерно в уражених бобах щупле, зморшкувате, часто вкрите білуватим нальотом. Воно втрачає схожість або дає уражені сходи.
Збудниками хвороби є незавершені гриби роду Fusarium Link, родини Tuberculariaceae, порядку Hyphomycetales.
Більшість збудників фузаріозу зберігається у грунті на рослинних рештках, а при погіршенні умов росту і розвитку рослин (знижена температура, висока вологість, особливо під час сівби) швидко переходять на паразитичний спосіб життя. Крім сої, гриби нерідко уражують буряк, картоплю, томат, бавовник та інші культури. Грибниця фузаріозних патогенів, як правило, розташовується у тканинах рослин по міжклітинниках і викликає мацерацію тканин. На насінні здебільшого виявляється в оболонці, але нерідко проникає в епідерміс і зародок. F.oxysporum уражує також судинну систему рослин, закупорюючи її, викликає інтоксикацію, що є причиною їх зав'ядання.