Фузаріоз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Конопля
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Fusarium oxysporum Schl. f. vasinfectum Snyder et Hensen.
Захворювання розповсюджене в усіх районах вирощування коноплі, проявляється на сходах, дорослих рослинах і насінні. При ураженні сходів сім'ядолі і листки в'януть, відмирають, а верхівки рослин поникають. Біля кореневої шийки і на нижній частині стебла за сирої погоди спостерігається загнивання й утворення білуватого чи рожевого нальоту. Дуже уражені сходи випадають. Стебла дорослих рослин біля кореневої шийки буріють і потоншуються, рослини відстають у рості. При підвищеній вологості на уражених частинах рослин з'являються подушечки білуватого або молочно-рожевого кольору. На поперечному зрізі стебла помітне побуріння кільця судинних пучків. Насіння з уражених рослин щупле і має знижену схожість.
Збудник хвороби — незавершений гриб Fusarium oxysporum Schl. f. vasinfectum Snyder et Hensen. родини Tuberculariaceae., порядку Hyphomycetales. На його грибниці і в спородохіях утворюються безбарвні, веретено- та серпоподібні конідії з 3-5 поперечними перетинками, 25-50 х 3,7-5,0 мкм. Гриб утворює також хламідоспори і склероції. Перші одно-, двоклітинні, безбарвні, мають гладеньку або шорстку поверхню. Склероції добре зимують у грунті і є основним джерелом інфекції.
Проникаючи у рослину, гриб поширюється по судинній системі, спричиняючи її закупорку та інтоксикацію, внаслідок чого рослина в'яне. За інтенсивного розвитку грибниця проникає в насіння, що нерідко призводить до його недорозвиненості й щуплості. У грунт гриб потрапляє з рештками уражених рослин, де може існувати як сапрофіт протягом 5-6 років.
Однодомні сорти коноплі уражуються збудником фузаріозу більше, ніж дводомні. На ранніх посівах хвороба розвивається менше.