Фузаріоз, або фузаріозне в'янення

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Овочеві капустяні
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Fusarium oxysporum Fusarium oxysporum Schi. Schl. f. conglutinans Bilai порядку Hyphomycetales.
Захворювання частіше спостерігають на головчастій капусті, рідше на листковій, китайській, цвітній і брюссельській, кольрабі, а також на редьці, редисі, брукві та ріпі.
Фузаріоз проявляється на розсаді й дорослих рослинах. Сім'ядолі і листки розсади жовтіють, і рослини відмирають. На поперечному розрізі черешків добре видно світло-коричневе кільце судин. Під мікроскопом на зрізах у просвітах судин виявляють тонку багатоклітинну грибницю. Інколи спостерігається ураження кореня, ростків, внаслідок чого рослини гинуть ще до розкриття сім'ядолей. Більш дорослі рослини втрачають тургор, їхні листки жовтіють і відпадають, качани утворюються недорозвинені або криві. На зрізах стебла і черешках спостерігається буре кільце судин, вони темнішають, але не чорніють, як при судинному бактеріозі. Інколи верхівки качанів в'януть, а згодом з'являється гниль.
Збудником захворювання є незавершений гриб Fusarium oxysporum Fusarium oxysporum Schi. Schl. f. conglutinans Bilai порядку Hyphomycetales.
У парниках розвиток захворювання спостерігають при 12-18, але інтенсивніше воно проявляється при 20-25°С. У польових умовах мінімальною температурою грунту для розвитку хвороби вважають 16-17, а максимальною — 35°С За даними зарубіжних дослідників, розвиток хвороби посилюється при нестачі в грунті калію.
Джерелом інфекції є заражені грунт і насіння. Шкідливість хвороби полягає в тому, що гине розсада, недорозвиваються дорослі рослини, посилюється загнивання качанів при зберіганні.
Менш уражуються сорти Скоростигла, Подарок та ін.