Фузаріозне в’янення

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Рицина
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Fusariurn oxysporum Schlecht f.ricini (Wr.) Gordon
Спостерігають на молодих і дорослих рослинах. На сходах (підсім'ядольному коліні) з'являється матовий відтінок, і листя втрачає тургор. Уражені рослини без зміни зеленого забарвлення за 2-3 доби в'януть і засихають. Іноді до в'янення по боках сім'ядолей і справжніх листків з'являється по-боках сім'ядолей і справжніх листків з'являється темно-зелена розпливчаста пляма, а по стеблу — темна смужка. Нерідко проростки рицини гинуть до появи сходів.
На дорослих рослинах у фазі утворення центрального грона в'янення розвивається повільно. На стеблах з'являються синье-фіолетові, темні смуги, а листя, починаючи з нижнього, в'яне. За інтенсивного розвитку хвороби уражені рослини засихають. При слабшому розвитку рослини чорніють, засихають їхні окремі гілочки, а в коробочках, що залишаються, насіння щупле або не утворюється зовсім. На поперечному розрізі стебла ураженої рослини видно побуріння судинної системи.
Захворювання викликає незавершений гриб Fusariurn oxysporum Schlecht f.ricini (Wr.) Gordon. В рослину він проникає через корені і розповсюджується по судинній системі. Зараження відбувається при температурі повітря 13-15 °С
Зберігається гриб на рештках рослин І в грунті грибницею, склероціями та хламідоспорами. Нерідко заражується насіння, в якому можуть знаходитись грибниця і хламідоспори.
Захворювання буває причиною недобору 20-30% урожаю.