Іржа

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Плодові зерняткові
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Gymnosporangium tremelloides Hartig, G.sabine Wint., G.dobrozracovae Mitr, G.confusum Plawr
Захворювання часто зустрічають в Україні. Виявляють на початку другої половини літа на пластинках і черешках листків, на груші також на молодих пагонах, інколи плодах. На верхньому боці листків спочатку з'являються округлі оранжеві або червонуваті плями з чорними крапками (спермогоніями), а знизу проти плям групами утворюються конусо- або соскоподібні вирости (еції), які зіркоподібно розкриваються, і з них висипається маса спор.
Збудником іржі у яблуні є гриб Gymnosporangium tremelloides Hartig, у груші — G.sabine Wint. і G.dobrozracovae Mitr, айви — G.confusum Plawr. Вони належать до базидіальних грибів порядку Uredinales. Зерняткові плодові культури для цих грибів є проміжним живителем, оскільки основний цикл їх розвитку відбувається на ялівцях. Зокрема, збудників іржі яблуні — на ялівцю звичайному, груші та айві — на козацькому, деревоподібному, червоному та ін.
Еціоспори, що утворюються в еціях, одноклітинні, округлі або неправильно округлі, з бурою, дрібнобородавчастою оболонкою. Розмір їх у G.tremelloides 30-45 х 28-35 мкм, G.sabine — 27-31 х 19-27, G.confusum — 37-42 х 22-26 і у G.dobrozracovae —27-32 х 20-28 мкм.
Еціоспори поширюються вітром. Потрапивши на гілки і хвою ялівцю, при наявності вологи проростають, утворюючи грибницю. Остання поширюється в корі і деревині, спричинюючи посилений ріст клітин, внаслідок чого гілка ялівцю у пошкодженому місці потовщується. Через 1,5-2,5 року з моменту зараження ялівцю, навесні в уражених місцях під корою з'являються теліоспори грибів у вигляді коричнево-бурих виростів. У вологу і теплу погоду (не нижче 10°С) вирости розбухають, стають драглистими й вкриваються масою базидіоспор жовтуватого кольору. При підсиханні виростів базидіоспори відокремлюються і, потрапивши на зерняткові, заражають їх.
Отже, розвиток іржі на зерняткових культурах пов'язаний з наявністю ялівцю поблизу насаджень. Особливо часто це захворювання зустрічають поблизу паркових насаджень, де ялівець вирощують як декоративну рослину. Основна шкода, якої завдає іржа зернятковим, — це обпадання уражених листків, що, в свою чергу, позначається на розмірі плодів, які формуються. Звичайно, недобір урожаю від іржі зерняткових в умовах України не перевищує 3-5%.