Іржа

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Аґрус
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Puccinia ribesii-caricis Kleb
На аґрусі частіше зустрічають бокальчасту і стовпчасту іржі.
Перша зустрічається переважно в Поліссі України.
Уражуються листки, квітки, плодоніжки, зав'язі та молоді пагони. На органах рослин з'являються крупні, м'ясисті, яскраво-оранжеві подушечки, на яких утворюються невеликі здуття (еції), що, тріскаючись, оголюють чашоподібні заглибини, наповнені порохуватою масою яскраво забарвлених спор (еціоспор). Внаслідок захворювання листки недорозвиваються, залишаються дрібними, плоди розвиваються однобічно, а пагони викривлюються. Хворобу виявляють у першій половині літа. Листки обпадають, а в другій половині літа про ураження, яке мало місце, свідчать тільки викривлені голі пагони.
Збудник хвороби є гриб, який описано як патоген бокальчастої іржі — Puccinia ribesii-caricis Kleb. Він дводомний, на аґрусі та смородині утворює спермогонії й еції, а урединіо- і теліоспори — на певних видах осок.
Бокальчаста іржа інтенсивно розвивається на аґрусі, коли поблизу є осоки, на яких збереглись теліоспори. Доведено, що у малосніжні зими при температурі повітря нижче -30°С вони гинуть.
На урединіо- і теліоспорах P.ribesii-caricis часто розвиває надпаразит — гриб Darluca filum, який спричинює загибель урединіо- та теліоспор.
Стовпчаста іржа, як і на смородині, зустрічається майже скрізь, але аґрус уражує менше.
Прояв хвороби і спосіб її поширення такі самі, як і на смородині, оскільки збудник її один — Cronartium ribicola Dietr. Проте дослідами А.П.Бондарцева доведено, що урединіоспори з аґрусу не уражують смородину, тому автор пропонує виділити дві форми виду Cronartium ribicola, які мають однакові морфологічні особливості, але різняться біологічними властивостями.
Проти іржі аґрусу здійснюють ті самі заходи, що і проти іржі смородини.